بدون دیدگاه

راهنماي كاربردي سرويس و نگهداري لودر بكهو – قسمت اول

این پست نیز در دسترس است: فارسی

معرفی اولیه ماشین

یدک آلیس نسبت به تذكر اين مورد تاكيد دارد كه قطعات غير اصلي مورد آزمايش قرار نگرفته و استفاده از آنها از طرف شركت غير قابل قبول است. نصب و يا استفاده از اينگونه قطعات مي تواند تاثيرات منفي در مشخصات طراحي شده ماشين را موجب گرديده و بنابراين ايمني و اطمينان آن را تحت تاثير قرار خواهند داد. شركت مسئوليت خسارتهاي ناشي از اشكالاتي كه در اثر استفاده از قطعات غير اصلي و تجهيزات اختياري غير استاندارد بوجود مي آيند را متقبل نخواهد شد. شركت انجام هر گونه تغييرات روي ماشين را ممنوع نموده است، مگر منحصرًا انجام اينگونه تغييرات توسط واحد خدمات پس از فروش شركت مجاز اعلام شده باشد.

سرویس 50 ساعت اولیه

پس از 50 ساعت كاركرد اوليه، ماشين و اين كتاب راهنما را نزد نمايندگي تحويل دهنده ببريد. سپس او سرويسهاي 50 ساعته اوليه را كه توسط شركت
توصيه شده است انجام داده و برگه هاي گزارشي را كه در انتهای این مطلب است تكميل خواهد نمود. برگ اول آن نمونه اي است كه مخصوص نمايندگي تحويل دهنده است و پس از انجام سرويسهاي لازم آن را نزد خود نگهداري خواهد كرد و برگ دوم آن جهت ثبت سرويسهاي انجام شده و مخصوص شما مي باشد.

شناسایی ماشین

لودر – بكهو شما و اجزاي اصلي آن براي تشخيص در خدمات پس از فروش با استفاده از شماره ها و حروفي شناخته مي شوند. اطلاعات ذيل براي شناسايي موقعيت اين صفحات، شماره هاي حك شده روي آنها و مثالهايي در ارتباط با چگونگي پيدا كردن آنها روي ماشين در نظر گرفته شده است.

شماره سریال ماشین(1):

شماره سريال ماشين در سمت راست شاسي اصلي ماشين و در جلوي بازوي سمت راست بوم بالابر در موقعيت ( 1) حك گرديده است مثال: 031005017

توجه : شماره سريال و شماره هاي شناسايي اجزاء ماشين در هنگام درخواست سرويس و قطعات ممكن است مورد نياز نمايندگي تحويل دهنده ماشين باشد. چنانچه ماشين مورد سرقت قرار گرفته باشد اين شماره ها براي كمك به شناسايي ماشين مورد نياز است لذا آنها را سالم نگهداري كنيد.

پلاک شناسایی ماشین:

پلاك شناسايي ماشين روي بازوي بوم بالابر سمت راست همانگونه كه در موقعيت ( 2) نشان داده شده است نصب شده اند. اطلاعات ماشين خود را در قسمت زير ثبت كنيد.

مدل / نوع:
مثال: 699.510.700
شماره سريال:
مثال: 031005017
سال توليد: (4)
مثال: 1998

شناسايي موتور – 75hp IVECO 

اطلاعات مربوط به شناسايي موتور در قسمت سمت چپ بدنه سيلندر نصب گرديده است. براي دسترسي سريع به اين اطلاعات آنها را به صورت زير ثبت
نمائيد.

شماره مدل:
مثال : 8045.058
شماره سريال:
مثال: 123456
كد تاريخ:

شناسايي موتور( 92 الي 108 اسب بخار )

اطلاعات مربوط به شناسيايي موتور در قسمت سمت راست بدنه سيلندر نصب گرديده است . براي دسترسي سريع به اين اطلاعات آنها را به صورت زير ثبت نماييد.
شماره / مدل
مثال: *845668
كد تاريخ
مثال:(6J25*=8(~1998)j (SEP TEMBE, 25(DAY

شناسايي اكسلهاي چهار چرخ محرك:

شماره سريال و مدل اكسل روي صفحه ( 1) كه در قسمت جلوي پوسته اكسل قراردارد چاپ شده است براي دسترسي سريع به اين اطلاعات آنها را به صورت زير ثبت نماييد.
مدل اكسل
مثال: *26-18*
شماره سريال
مثال:*000102*
جهت دوران
مثال : LH= Left Hand RH= Right Hand
نسبت تبديل:
مثال : 12 33 to 1 – 12.8 to 1

شناسايي گيربكس 

مكانيكي 4×4

شماره سريال و مدل گيربكس روي صفحه ( 1) كه در قسمت پايين و سمت راست پوسته گيربكس قراردارد چاپ شده است . براي دسترسي سريع به اين
اطلاعات آنها را در قسمت زير ثبت نماييد.
شماره و مدل: COM-T4-2025
شماره سريال : -15647 E96 01

 

شناسايي گيربكس 

مكانيكي 4×2

شماره سريال و مدل گيربكس روي صفحه ( 1) كه در قسمت پايين و سمت راست پوسته گيربكس قراردارد چاپ شده است . براي دسترسي سريع به اين
اطلاعات آنها را به صورت زير ثبت نماييد.
شماره و مدل: 11, 11- FT1 6000-1
شماره سريال : PBEA 000201* R=98, BE= Belgium

 

شناسايي اكسل عقب
شماره سريال اكسل عقب ( 1) كه در قسمت پايين و عقب پوسته گيربكس قرار دارد چاپ شده است. براي دسترسي سريع به اين اطلاعات آنها را به صورت زير ثبت كنيد.
شماره و مدل : -85801201
كدتاريخ:

 

شناسايي اكسل عقب- چهار چرخ فرمانپذير
شماره سريال اكسل عقب ( 1) در سمت چپ آن روي پوسته اكسل حك گرديده است. براي دسترسي سريع به اطلاعات مربوطه آنها را به صورت زير ثبت كنيد.
شماره و مدل :85801201
كدتاريخ:

 

پلاك شناسايي اتاق راننده
شماره سريال اتاق راننده و جزئيات آن روي پلاك هاي شناسايي ( 1) كه درقسمت عقب پنجره سمت چپ نصب شده چاپ گرديده است. به منظور دسترسي سريع به اين اطلاعات آنها را به صورت زير ثبت نماييد.

شماره سريال
كد تاريخ

 

 

پلاك شناسايي سازه محافظ اتاق راننده
سازه ايمني محافظ اتاق راننده كه در بعضي از مناطق (بازارها) قابل تهيه است.شماره سريال و جزئيات مربوطه آن روي پلاك شناسايي كه در قسمت سمت چپ نصب شده چاپ گرديده است. به منظور دسترسي سريع به اين اطلاعات آنها را به صورت زير ثبت كنيد.
شماره سريال:
كد تاريخ:

 

 

 

مقررات مفيد
از پركردن تانك ها با استفاده از ظروف يا سيستم سوختگيري كه موجب پاشش مواد سوختي شود خودداري كنيد. بطور عمومي از برخورد كليه سوخت ها، روغنها، اسيدها، مواد حلال و غيره با پوست بدن جلوگيري كنيد. زيرا اغلب آنها از موادي تشكيل شده اند كه مي توانند براي سلامتي شما مضر باشند.
روغنهاي امروزي از مواد افزودني تشكيل شده اند، از آتش زدن سوخت هاي آلوده و يا روغن هاي غير قابل مصرف با استفاده از روشهاي معمولي سوزاندن
خودداري كنيد.
از پاشش مواد خنك كننده موتور در هنگام تخليه سيستم خنك كننده، پاشش مواد هنگام تخليه روغن موتور، گيربكس، سيستم هيدروليك، روغن ترمز و غيره
جلوگيري كنيد. از مخلوط كردن روغن ترمز و سوخت هاي مصرف شده با مواد روغنكاري ديگر خودداري كنيد. آنها را در محلي نگهداري نموده تا اينكه براساس ضوابط محلي و يا روشهاي مناسب قابل دسترس آنها را نابود نماييد.
مخلوط هاي معمولي مواد خنك كننده مانند ضديخ و ديگر افزودني هاي سيستم خنك كننده را بايد هر دو سال يكبار تعويض كرد. در هنگام تعويض اينگونه مواد از ريختن آنها روي زمين جلوگيري نموده و آنها را جمع آوري نموده و طبق اصولي ايمني نابود كنيد.
از باز كردن سيستم تهويه ماشين خودداري كنيد براي اين كار از متخصصين سيستم تهويه و يا نمايندگي تحويل دهنده ماشين كه داراي ابزار و تجهيزات مناسب براي خالي كردن و پركردن سيستم مي باشند، كمك بگيريد.هرگونه نشتي و نقص در سيستم خنك كننده موتور و سيستم هيدروليك را سريعاً رفع عيب نمائيد.

از زياد كردن فشار سيستم هاي تحت فشار خودداري كنيد زيرا اين كار ممكن است يك اشكال بسيار سنگين در اجزاء سيستم بوجود آورد.در هنگام عمليات جوشكاري از اصابت ذرات پاشش جوش با شيلنگها جلوگيري و آنها را محافظت كنيد زيرا ممكن است در اثر سوختن آنها را سوراخ و يا ضعيف كند كه موجب هدر رفتن روغن، مواد خنك كننده و غيره خواهد شد.

ملاحظات مهم زيست محيطي:
آنچه در زير آمده است توصيه هاي مجددي هستند كه ممكن است به شما كمك كنند خود را با قوانين محلي آشنا نموده و قطعاً روابط قانوني كشور خود را درك كنيد.در جايي كه قوانين مشخصي وجود ندارد، از اطلاعات و ضوابط عرضه كنندگان روغن ها، سوخت ها، مواد خنك كننده، آژانس هاي بهداشتي و غيره پيروي و متابعت نموده و با ملاحظه تاثيرات اينگونه مواد بر انسان و طبيعت چگونگي نگهداري، استفاده از آنها و يا نابود كردن آنها را بروش مطمئن در نظر بگيريد.

پيش گيري هاي ايمني
يك راننده با دقت بهترين راننده است. با رعايت برخي پيشگيريها مي توان از بروز اغلب تصادفات جلوگيري نمود. براي جلوگيري از تصادفات پيش گيريهاي زير را
مطالعه نموده و مد نظر قرار دهيد، مطمئن شويد كه استفاده كنندگان از ماشين كساني هستند كه داراي مسئوليت بوده و نسبت به عمل كردن به آن معروف باشند.

مقررات ايمني لودر بكهو
هرگز ماشين را در هنگامي كه باكت لودر و يا بيل آن بالاتر از زمين قرار دارند ترك نكنيد. هنگامي كه از باكت لودر و يا بيل ماشين استفاده نمي كنيد آنها را
روي زمين قرار دهيد. مگر اينكه باكت لودر را بوسيله نگهدارنده آن و باكت بيل را با استفاده از قفل مربوط به حمل و نقل ماشين ثابت نگهداشته باشيد.

 • به افرادي كه آشنايي لازم با نحوه كار كرد ماشين ندارند اجازه ندهيد از ماشين استفاده كنند. قوانين مربوطه در بيشتر كشورها رانندگان را ملزم مي كند كه طي مراحل مناسب تحت آموزش قرار گرفته و نحوه كاركرد و عملكرد ايمني ماشين را قبل از استفاده از آن فرا گرفته باشند.

 • قبل از استفاده از ماشين كتاب راهنماي كاربري و رانندگي آن را به دقت مطالعه كنيد . عدم آشنايي و شناخت چگونگي كاركرد ماشين مي تواند موجب بروز تصادفات گردد.

 • براي جلوگيري از سقوط در هنگام سوار شدن و پياده شدن از ماشين از دستگيره ها و پله هاي ماشين استفاده كنيد.روي پله ها و صفحات را از آشغال و گل و لاي تميز كنيد.

 • بجز راننده به شخص ديگري اجازه سوار شدن به ماشين را ندهيد. زيرا داخل ماشين محل مطمئني براي افراد اضافي وجود ندارد.

 • بخاطر داشته باشيد كه چنانچه ماشين شما مورد سوء استفاده و يا استفاده نادرست قرار بگيرد مي تواند خطرناك بوده و راننده و ساير افرادي را كه در كنار ماشين ايستاده اند در مخاطره قرار دهد. ماشين را بيش از حد زير بار قرار ندهيد. و يا اينكه از تجهيزات اتصالي نامناسبي كه براي انجام كارها و وظايف خاص طراحي نشده اند و يا سرويس و نگهداري مناسب براي انجام آنها انجام نشده است استفاده نكنيد.
 • كليه علائم و برچسب هاي ايمني مفقود شده، ناخوانا و يا خراب شده را تعويض كنيد.
 • آشغال و دوده روي برچسب ها و علائم ايمني را پاك كرده و آنها را تميز نگهداري كنيد.

سرويس و نگهداري ماشين:

 • سيستم خنك كننده موتور مدار بسته و تحت فشار عمل مي كند و بوسيله درب رادياتور كه روي تانكي بالاي آن قرار گرفته است كنترل مي شود. هنگامي كه حرارت سيستم زياد است، باز كردن هريك از اجزاء سيستم خنك كننده كار خطرناكي است. هميشه قبل از باز كردن كامل درب تانك بالايي ابتدا كمي آن را باز نموده تا فشار داخل سيستم آزاد شده سپس كاملاُ آن را باز كنيد.

 • در هنگام سوختگيري ماشين از كشيدن سيگار خودداري كنيد. ماشين را از هر گونه شعله بدون محافظ دور نگهداريد. قبل از اقدام به سوختگيري صبر كنيد تا موتور كاملاً خنك شود.

 • به منظور تضمين سلامت و ايمني خودتان و هماهنگي با الزامات قانوني ماشين و تجهيزات آن، بويژه سيستم ترمز و سيستم فرمان را در وضعيت سرويس قابل اطمينان و رضايتبخش نگهداري كنيد.
 • براي جلوگيري از آتش سوزي يا انفجار، باتريها و وسايل كمك استارت در هواي سرد را از مجاورت شعله هاي بدون محافظ و باز دور نگهداريد. براي جلوگيري از جرقه هايي كه ممكن است موجب انفجار گردند، از كابلهاي كمكي مطابق با دستورالعملهاي اين كتاب استفاده كنيد.
 • قبل از انجام هر گونه سرويس و يا تعميراتي روي ماشين ابتدا موتور را خاموش و ترمز پاركينگ را درگير نموده و باكت هاي لودر و بكهو را روي زمين قرار دهيد.
 • آزاد شدن روغن هيدروليك / مايعات سوختي ديزل تحت فشار مي تواند موجب نفوذ آنها در پوست بدن و جراحات جدي شود.

براي بازديد و كنترل نشتي ها از دست خود استفاده نكنيد از يك تكه مقوا يا كاغذ مي توانيد براي يافتن نشتي ها استفاده كنيد.قبل از جدا كردن يا اتصال لوله ها و شيلنگها ابتدا موتور را خاموش نموده و فشار سيستم را تخليه كنيد. قبل از روشن كردن موتور و تحت فشار قرار دادن سيستم كليه اتصالات را كاملاً سفت كنيد. چنانچه سوخت تحت فشار با پوست بدن شما اصابت كرده است سريعاً اقدامات پزشكي را بعمل آورده زيرا ممكن است موجب فساد پوست (قانقاريا ) شود.

 • شخصاً جهت سرويس سيستم تهويه ماشين اقدام نكنيد. زيرا ممكن است براثر آزاد شدن گازهاي سرد كننده دچار سرمازدگي يا مجروحيت شديد بشود.براي انجام اين كار به نمايندگي تحويل دهنده ماشين مراجعه كنيد.
 • قبل از مشاوره با نمايندگي تحويل دهنده ماشين از انجام هر گونه اصلاحات يا تغييرات روي ماشين يا اجزاء آن توسط خودتان و يا افراد ديگر خودداري كنيد.
 • سوخت موجود در سيستم سوخت رساني تحت فشار زياد بوده و مي تواند داخل پوست بدن نفوذ كند.براي تنظيم پمپ سوخت و سوزنهاي انژكتور و يا قسمتهاي ديگر سيستم سوخت رساني از افراد غير متخصص نبايد استفاده شود. هرگونه قصور و كوتاهي در انجام اينگونه موارد ممكن است موجب جراحات جدي شود.
 • تماس مداوم و طولاني پوست بدن با روغن سوخته موتور ممكن است موجب سرطان پوست شود. از تماس مداوم و طولاني روغن سوخته موتور با پوست بدن جلوگيري نموده و در صورت تماس پوست بدنتان را كاملاً با آب و صابون شستشو كنيد.
 • هنگامي كه بازوهاي لودر در ارتفاع بالا قرار دارند هرگز به كسي اجازه ندهيد در زير بازوها و يا در نزديكي آنها ايستاده و يا مشغول انجام كاري بشود، مگر اينكه بازوهاي لودر را كاملاً به سمت بالا برده و با استفاده از ابزار قفل كننده و نگهدارنده بازوها را قفل كرده باشيد.

 • هنگامي كه باكت يا بوم ماشين در ارتفاع بالا قرار دارند هرگز به كسي اجازه ندهيد زير آنها ايستاده و يا مشغول انجام كاري شوند.

 • هنگامي كه لوله ها و شيلنگها تحت فشار قرار دارند براي انجام تعميرات و يا سفت كردن اتصالات آنها اقدام نكنيد.
 • هميشه كليه پين هاي كمرشكن ، خارهاي نگهدارنده و پين هاي اتصالي را بصورت روزانه بازديد و كنترل كنيد.
 • هنگامي كه براي نصب چكش هيدروليكي يا مته چاله زن بايستي پين هاي اتصال باكت لودر و بيل را بيرون بياوريد براي اين كار از چكش و سمبه برنجي و عينك ايمني استفاده كنيد.
 • هنگامي كه ماشين در حال حركت است و يا در زمان روشن بودن موتور گريسكاري و يا تنظيمات مكانيكي را انجام ندهيد. اگر براي انجام تنظيمات جزئي موتور ناگزير به روشن كردن موتور هستيد، ترمز پاركينگ را درگير كرده و جلوي چرخها با استفاده از بلوك مانع ايجاد كنيد و دقت كنيد كه بازوهاي لودر كاملاً روي زمين قرار گرفته باشد و يا به نحوي آنها را قفل كرده كه امكان سقوط آنها وجود نداشته باشد.
 • هميشه در هنگام سرويس و تعمير كردن ماشين از عينك ايمني استفاده كنيد.

 • در هنگام بار كردن ماشين روي تريلي احتياط بيشتري به عمل آوريد.

 • چنانچه لازم است ماشين را بكسل كنيد . ابتدا ميل گاردان را از گيربكس جدا كنيد(مگر اينكه موتور روشن باشد) ماشين را در مسافتي طولاني بكسل نكنيد. براي بكسل كردن ماشين براساس دستورالعملهاي ذكر شده در كتاب عمل كنيد.

 • در هنگام جدا كردن بيل و لودر از ماشين آنها را به مقدار كافي بالا برده و مهار كنيد.
 • لاستيكهاي قسمت بكهوي ماشين (چرخهاي عقب) بسيار سنگين هستند آنها را با دقت حمل و نقل نموده و در هنگام انبار كردن آنها از سقوط و واژگون نشدن آنها اطمينان حاصل كنيد زيرا سقوط آنها مي تواند موجب مصدوميت افراد گردد.

كاركردن ماشين
مهم: به لحاظ اهميت ايمني وسلامت خود از لباس مناسب استفاده نموده و مطمئن شويد كه با وضعيت كاري شما سازگاري داشته باشند. از پوشيدن لباسهاي گشاد و استفاده از جواهرات خودداري كنيد زيرا ممكن است آنها به اهرم هاي كنترلي ماشين پيچيده و يا گير نمايند.

 • قبل از روشن كردن ماشين ترمز پاركينگ را درگير نموده و گيربكس را در وضعيت خلاص قرار دهيد.
 • هنگامي كه بيرون از اتاق راننده ايستاده ايد اقدام به روشن كردن موتور و يا بكار گرفتن اهرمهاي كنترل ماشين نكنيد . هميشه روي صندلي استقرار يافته و سپس اقدام به روشن كردن موتور و يا بكار گرفتن اهرمهاي كنترل ماشين نماييد.

 • سوئيچ استارت ماشين را هرگز قطع نكنيد و چنانچه سوئيچ ماشين داراي اشكال مي باشد با نماينده تحويل دهنده ماشين تماس حاصل نماييد. از كابلهاي اتصال كمكي مطابق با توصيه هاي ذكر شده در كتاب استفاده كنيد. استفاده نامناسب از كابلهاي كمكي مي تواند موجب حركت ناگهاني ماشين گردد.

 • در هنگام روشن بودن موتور از برخورد ناگهاني (تصادفي) اعضاي بدن با اهرم تعويض دنده حركت و اهرم تعويض جهت حركت جلوگيري كنيد زيرا اين عمل مي تواند موجب حركت ناگهاني ماشين گردد.
 • هنگام حركت كردن ماشين ازآن پياده نشويد.
 • به منظور كشيدن ماشين هرگز زنجير، طناب و يا كابل به بازوهاي لودر، بيل و اتاق ماشين وصل نكنيد.
 • هرگز قبل از روي زمين قراردادن باكت لودر و بكهوي ماشين آن را ترك نكنيد.
 • قبل از هرگونه عمليات باز كردن اجزاء ماشين، ابتدا موتور را خاموش نموده و ترمز پاركينگ را درگير كنيد و اهرم هاي تعويض دنده سرعت و تعويض جهت حركت را در وضعيت خلاص قرار دهيد.
 • هنگامي كه ماشين در حال حركت است ترمز پاركينگ را درگير نكنيد.
 • حتي الامكان و هميشه سعي كنيد ماشين را در محل مسطحي متوقف نموده و هرگز آن را روي سطح شيبدار متوقف نكنيد. چنانچه ناگزير از توقف ماشين در سطح شيبدار مي باشد، هميشه هر دو باكت لودر و بكهو را به نحوي روي زمين قرار داده كه ناخنهاي آنها با زمين تماس داشته باشند و ترمز پاركينگ را درگير نموده و جلوي چرخها را محكم ببنديد.

 • هميشه بدقت اطراف ماشين را به جهت وجود افراد نگاه كرده و قبل از روشن كردن موتور، آنها را با استفاده از بوق ماشين متوجه نماييد.

 • هميشه و بويژه در هنگام حمل و نقل ماشين ارتفاع بالاي سر ماشين را بازديد و كنترل كنيد.

 • چنانچه عملكرد موتور و يا پمپ فرمان دچار اشكال شده باشد، ماشين را سريعاً خاموش كنيد.
 • ماشين را در فضاي سربسته كه فاقد تهويه كافي باشد روشن نكنيد زيرا دود اگزوز مي تواند موجب خفگي شما شود.

 • هميشه بازديدهاي توصيه شده را قبل از شروع بكار روزانه انجام دهيد.

 • هميشه قبل از استفاده از قسمت بكهو، اهرم تعيين جهت را در وضعيت خلاص قرار دهيد.
 • هميشه قبل از اقدام به عمليات حفاري وضعيت لوله هاي گاز، آب و خطوط برق رساني را بازديد كنيد.

 • اطراف محيط كار، فضاي بالاي ماشين و زير ماشين را از نظر عبور خطوط فشار قوي برق در هنگام انجام عمليات حفاري با لودر بكهو بدقت بررسي كنيد.

 • در هنگام كار كردن روي سطوح شيبدار به منظور جلوگيري از ناپايداري و واژگوني ماشين از پركردن كامل باكت و گرداندن آن به سمت سراشيبي خودداري كنيد. در هنگام واژگون شدن ماشين، داخل اتاق ايستاده و سعي نكنيد خود را به سمت بيرون پرتاب كنيد.

 • در هنگام انجام كار روي سطوح شيبدار هميشه توده مواد را در قسمت بالاي ماشين (سربالايي) انبار كنيد. در هنگام حركت روي سطح شيبدار باكت بكهو را به سمت قسمت سربالايي قرار دهيد.

 • هميشه در سطوح ناهموار آهسته حركت كنيد.
 • در هنگام انجام عمليات حفاري با باكتهاي داراي ظرفيت بالا دقت فوق العاده اي را در نظر داشته باشيد. زيرا وزن اضافي ماشين مي تواند موجب ناپايداري و عدم تعادل آن گردد.در هنگام واژگون شدن ماشين، داخل اتاق ايستاده و سعي نكنيد خود را به سمت بيرون پرتاب كنيد.

 • به منظور حفظ و تضمين ثبات و پايداري مناسب ماشين در هنگامي كه قسمت بكهوي آن نصب نشده است از وزنه تعادل با مقدار مناسب توصيه شده استفاده كنيد.
 • هرگز افراد را در قسمت باكت ماشين سوار و جابجا نكنيد.

 • براي حداكثر نمودن ديد خود نسبت به اطراف و همچنين حداكثر كردن ثبات و پايداري ماشين هميشه باكت را در حالت خالي و پر در پايين ترين ارتفاع قرار دهيد.
 • هنگام حمل و جابجايي اشياء گرد مثل بسته ها (عدل) يا تيرك دقت و مواظبت بيشتري بعمل آوريد. بالابردن بيش از حد بازوهاي لودر و يا به عقب برگرداندن زياد باكت مي تواند موجب حركت و غلتيدن اين اجسام روي بازوهاي لودر و يا داخل اتاق راننده گردد.

 • هرگز بالاي سر افراد بار را جابجا نكنيد، حركت ندهيد و يا بالا نبريد.

 • هنگام كار كردن در نزديك نهرها يا روي زمينهاي نرم دقت بيشتري بعمل آورده و از موقعيت محل كار كاملاً اطلاع حاصل نماييد.

 • هرگز قسمت زير يك توده انباشته بزرگ و يا يك برآمدگي را خالي نكنيد. زيرا خطر لغزش و ريزش خاك يا سنگ وجود دارد.

 • نسبت به مخاطرات بويژه در هنگام ورود به تونلها يا زيرگذرها هشيار باشيد.

 • در هنگام كار هرگز وارد محدوده كاري و دوراني بكهو نشويد و به ديگران نيز اجازه ندهيد كه در هنگام كار كردن بكهو وارد محدوده كاري آن شوند.

 • به منظور حفظ ايمني خود از انجام حفاري در زير ماشين يا پايه هاي نگهدارنده آن خودداري كنيد.

حركت دادن ماشين:

 • هميشه با احتياط و با سرعتي كه ضامن ايمني و سلامت شما باشد رانندگي كنيد. بويژه در هنگام رانندگي در سطوح ناهموار، عبور از كانالها و در هنگام دور زدن احتياط و دقت بيشتري بعمل آوريد. در هنگام سراشيبي به منظور جلوگيري از افزايش سرعت ماشين بايستي از دنده سنگين استفاده كنيد.

 • در هنگام حركت و حمل و نقل ماشين هميشه از قفل كن بوم استفاده كنيد . براي اطلاع به ص 40 بخش ۱ نيازمنديهاي حركت در جاده ها مراجعه كنيد.
 • در هنگام حركت در بزرگ راهها براي عمل كردن ترمز هر دو چرخ پدالهاي ترمز را با يكديگر قفل كنيد.
 • در هنگام دور زدن ماشين قفل كن ديفرانسيل را درگير نكنيد. هنگامي كه قفل ديفرانسيل درگير شود از دور زدن ماشين جلوگيري خواهد كرد.
 • در هنگام رانندگي روي صندلي نشسته و از كمربند ايمني استفاده كنيد.
 • در هنگام رانندگي در شب و در حين روبرو شدن با وسايل نقليه ديگر از نور پايين استفاده كنيد چراغها را به نحوي تنظيم كنيد كه از برخورد با چشمان راننده اي كه از روبرو مي آيد جلوگيري شود.
 • در هنگام حركت در جاده هاي عمومي و بزرگ راهها در شب و يا روز و به منظور پيروي از قوانين و مقررات محلي از حفاظ ناخنهاي باكت و چراغ گردان استفاده كنيد.

 • از برخورد اتفاقي اعضاي بدن با اهرم تعوض دنده سرعت يا اهرم تعويض جهت حركت در هنگام روشن بودن موتور جلوگيري كنيد زيرا اين كار موجب حركت غير منتظره ماشين خواهد شد.
 • چنانچه وزن كل ماشين بكسل شونده بيشتر از وزن ماشين بكسل كننده باشد به منظور حفظ ايمني، ماشين بكسل شونده بايستي به ترمزهاي مناسب مجهز شود.
 • در هنگام رانندگي و در حين عبور از درگاه ها و راهروها و يا در هنگام كاركردن در فضاهاي محدود كه داراي ارتفاع كم هستند دقت لازم را بعمل آوريد.

 • در هنگام كاركردن در موازات لبه صخره ها، توده هاي انباشته، كانالها و يا شيب تپه ها هشيار بوده و دقت بيشتري بعمل آوريد.

ايمني اتاق راننده
ماشين شما به يك اتاق ايمني مجهز گرديده است كه بايستي در وضعيت قابل سرويس دهي مناسب نگهداري شود.
توجه: نكات زير به منظور حمايت از شما و افراد ديگر در نظر گرفته شده است.

 1. از انجام هرگونه اصلاحات، سوراخكاري يا تغييرات روي اتاق راننده خودداري كنيد. زيرا مسئوليت انجام اينگونه امور متوجه شما بوده و مي تواند پيگردهاي قانوني داشته باشد.
 2. از تقويت كردن يا جوشكاري هريك از قسمتهاي شاسي يا پايه هاي نگهدارنده كه متحمل آسيب شده اند خودداري كنيد.زيرا با انجام اينگونه امور ممكن است ساختمان شاسي ضعيف شده و سلامتي شما در معرض خطر قرار بگيرد.
 3. از سفت كردن قطعات اتاق بيش از اندازه كششي كه براي پيچها و مهره هاي آنها مشخص شده است خودداري كنيد.
 4. از اتصال زنجير يا طناب به اتاق به منظور بالابردن آن خودداري كنيد.
 5. اگر چه اتاق ماشين شما حداكثر ايمني و محافظت ممكن را براي شما فراهم نموده است ليكن از انجام هرگونه ديسك بيش از حد خودداري كنيد.

شاخك هاي حمل و نقل

 • به جهت ايمني بيشتر در هنگام استفاده از ماشينها و به منظور پيروي از استانداردهاي بين المللي و در پاسخگويي به تقاضاي مشتري، شركت قادر به عرضه مجموعه شير نگهدارنده براي ماشين هايي كه مجهز به شاخك هاي حمل و نقل هستند، مي باشد.

 • طراحي و كاربرد شير ذكر شده براي جلوگيري از سقوط بازوهاي بالابر ماشين در هنگام كار بسته به نوع استفاده ماشين در نظر گرفته شده است.

– به منظور استفاده در ماشينهايي كه در محوطه هاي تفكيك شده كار مي كنند و تردد افراد در اين محوطه ها ممنوع شده است.
– به منظور استفاده در ماشينهايي كه در محوطه هاي تفكيك شده كار مي كنند و تردد افراد در اين محوطه ها ممنوع شده است.
– انتخاب اين شير براساس تصميم مشتري يا راننده ماشين است كه آيا شير مذكور مورد نياز بوده يا نمي باشد.

زوايه يا شيب كاري ماشين

مهم: به لحاظ ايمني و حركت كار آمد ماشين دقت كنيد كه شيب كاري آن بيشتر از مقاديري كه در شكل نشان داده شده است نباشد.

سوخت (گازوئيل)

 1. تحت هرگونه شرايطي از افزودن بنزين، الكل و يا سوختهاي مركب ديگر به سوخت ديزل (گازوئيل) خودداري كنيد. استفاده از اينگونه تركيبات مي تواند موجب افزايش خطر آتش سوزي يا انفجار گردد. اينگونه تركيبات سوختي در ظرف سربسته اي مانند تانك سوخت نسبت به گازوئيل تنها از قابليت انفجار بيشتري برخوردار مي باشند. از اينگونه تركيبات سوختي استفاده نكنيد.
 2. – هرگز در زمان روشن بودن موتور يا بالابودن حرارت موتور درب تانك سوخت را باز و يا اقدام به سوختگيري نكنيد.
 3. در هنگام سوختگيري و يا زماني كه نزديك مواد سوختي ايستاده ايد از كشيدن سيگار خودداري كنيد.
 4. در هنگام پركردن تانك سوخت لوله تغذيه سوخت را تحت كنترل خود داشته باشيد.
 5. تانك سوخت را كاملاً پر نكنيد. مقداري فضاي خالي جهت انبساط سوخت در نظر بگيريد.
 6. سوخت پاشيده شده را سريعاً تميز كنيد.
 7. هميشه درب تانك سوخت را كاملاً سفت كنيد.
 8. چنانچه درب اصلي تانك سوخت مفقود شده است، درب تانك مجاز جايگزين آن نماييد. استفاده از درب تانك غير مجاز و يا غير اختصاصي ايمني مناسب نخواهد داشت.
 9. ماشين را با سرويس مناسب و تميز نگهداري كنيد.
 10. ماشين را نزديك شعله هاي باز حركت ندهيد.
 11. هرگز از مواد سوختي به منظور تميز كاري استفاده نكنيد.
 12. خريد سوخت را به نحوي برنامه ريزي كنيد كه نوع سوختهاي مصرفي در تابستان براي مصارف زمستاني مورد استفاده قرار نگيرد.

برچسب هاي ايمني و هشدار دهنده (داخل اتاق)

علائم برچسب هاي ايمني و هشدار دهنده اي كه روي ماشين شما نصب شده اند، در قسمت های بعدي نشان داده مي شوند. آنها به مثابه راهنمايي براي ايمني فردي شما و ديگر افرادي كه با شما كار مي كنند در نظر گرفته شده اند.اين برچسب ها را به همراه رانندگان ماشين نيز بازديد كنيد و آنها را بصورتي خوانا نگهداري كنيد چنانچه برچسب ها خراب و يا داراي اشكال هستند آنها را از نمايندگي تحويل دهنده ماشين فراهم نموده و جايگزين كنيد.

كمربند ايمني صندلي ( 1):سراسر اوقاتي كه ماشين در حال كار كردن است از كمربند ايمني استفاده كنيد
كپسول اطفاء حريق (آتش خاموش كن) ( 2): از نصب كپسول آتش خاموش كن كه مقررات و قوانين محلي استفاده آن را مجاز نموده و كاملاً قابل سرويس دهي و آماده كار باشد اطمينان حاصل نماييد.

کلاه ایمنی (4) (11): برای محافظت از خودتان از کلاه ایمنی استفاده کنید.

علامت خطر(5) (10): هنگام کار با ماشین دقت نموده و مطمئن شوید که بین ماشین و خطوط انتقال جریان برق در بالای آن و یا زیر زمین اتصال بوجود نیاید.

علائم هشدار(6)(9): هنگامی که ماشین را بدون مراقب ترک کرده اید از ایمنی و محفوظ بودن آن اطمینان حاصل نمایید.

جعبه کمک های اولیه(8): از کامل، سالم و قابل استفاده بودن جعبه کمک های اولیه اطمینان حاصل نمایید و در غیر اینصورت آنرا سریعا تعویض کنید.

علامت هشدار ارتفاع(13): در هنگام راندن ماشین و یا حمل و نقل آن بوسیله تریلر بخاطر داشته باشید که حداقل ارتفاع بکهو با زمین3.9m می باشد.

برچسب هايي كه در قسمت فوق نشان داده شده و در صفحات بعد توضيح داده شده اند شامل برچسب هاي ايمني متفاوتي هستند كه براساس نيازمنديهاي بازار ممكن است روي ماشين شما نصب شده باشند.

مراقبت كنيد كه اين برچسب ها در وضعيتي خوانا نگهداري شده و چنانچه زماني خراب يا غير قابل خواندن باشند آنها را تعويض كنيد.

خطر

هنگامي كه ماشين در حال انجام كار است در نزديكي آن قرار نگيريد و يا هنگامي كه افراد ديگر در نزديكي محوطه عملكرد بازوهاي بالابر قرار دارند از راه اندازي ماشين خودداري كنيد.

هشدار

در هنگام بالابردن، پائين آوردن و يا كشيدن (بكسل كردن) ماشين فقط از نقاط اتصالي كه با اين علامت مشخص شده اند، استفاده كنيد.

خظر

در هنگام كار كردن جكهاي تعادل، خود و يا افراد ديگر در نزديك و يا بين آنها قرار نگيريد.

خطر

در هنگام كار كردن ماشين، خود و يا افراد ديگر نزديك بازوهاي بالابر قرار نگيريد.

خطر

اجزاء و قطعات موتور در هنگام كار كردن آن گرم خواهند شد لذا قبل از اقدام به انجام هرگونه تعميرات اجازه دهيد موتور سرد شود.

هشدار

محتويات باطري از اسيد تشكيل شده است لذا در هنگام كاركردن با آن بايد رعايت احتياط را بنماييد و قبل از انجام هرگونه تعميرات اتصالات آن را قطع كنيد.

خطر

هنگام كاركردن موتور درپوشهاي اطراف ان را باز نكنيد زيرا موتور از اجزايي تشكيل شده است كه ممكن است موجب گير كردن، بريد و يا سوختن اعضاي
بدن شما گردند. قبل از باز كردن درپوشهاي اطراف موتور سوئيچ را خاموش نموده و كليد آن را برداريد و براي انجام هر كاري به كتاب راهنما مراجعه كنيد.

هشدار

روغن هيدروليك را در تانكي كه اين علامت روي آن نصب شده است بريزيد به جهت روانكارها مراجعه كنيد.

خطر

هنگام كار با ماشين مواظب باشيد كه با خطوط انتقال جريان برق فاصله كافي داشته باشيد زيرا ممكن است بين اجزاء ماشين و تجهيزات الكتريكي آنها
اتصال برقرار شده و عبور جريان برق از داخل ماشين مي تواند موجب صدمات جدي براي شما گردد.

خطر

هنگاميكه بازوهاي بالابر در ارتفاع بالاتر از سطح زمين قرار دارند، در زير آنها قرار نگيريد مگر اينكه نگهدارنده بازوها را در محل خود نصب و بازوها را قفل كرده باشيد.

احتياط

در ظروفي كه روي آنها اين علامت نصب شده است بجز سوخت ديزل (گازوئيل چيز ديگري ذخيره نكنيد).

انتشار سر و صدا بوسيله جريان هوا
برچسب سروصدا در داخل اتاق: اين برچسب مشخص كننده مقدار صدايي است كه در هنگام كار با ماشين و در حاليكه درب و پنجره هاي آن بسته است شينده مي شود هنگام  تجاوز مي كند از ابزار محافظ (Db85) كار با پنجره هاي باز هنگاميكه مقدار صدا از گوش (صدا خفه كن) استفاده كنيد. در اكثر كشورها استفاده از اينگونه تجهيزات اجباري است. بنابراين طبق قوانين و مقررات محلي كشور خود اقدام نماييد.

برچسب سرو صداي خارج از اتاق :
اين برچسب مشخص كننده مقدار صدايي است كه در خارج از اتاق ماشين شنيده مي شود و اغلب مربوط به سروصداي افرادي است كه در اطراف ماشين قرار دارند.

قوانين مصرفي اروپائي
براساس نيازمنديهاي ايمني و دستورالعملهاي استاندار مصرفي اروپا به توليد كنندگان ماشينها اجازه داده شده است كه از ابتداي ژوئن سال 1995 روي محصولات خود را نصب كنند. CE علامت اينگونه دستورالعملها به منظور كمك به حمايت از مشتريان و توليدكنندگان در برابر مخاطرات بالقوه ماشينها بوجود آمده اند.
در ساخت و توسعه كليه ماشينهايي كه در اين كتاب مورد بحث قرار گرفته اند نيازمنديهاي مورد نظر دستورالعملهاي ايمني ماشينها مد نظر قرار گرفته شده و علامت مانند شكل زير روي آنها نصب شده است.

تداخل الكترونيكي
بعضي از اين ماشينها داراي ساختار يا اجزاء الكترونيكي هستند كه عملكرد آنها مي تواند بوسيله تاثيرات كاربردهاي الكترو مغناطيسي ديگر كه ممكن است زير مجموعه ماشين نباشد تحت تاثير قرار بگيرند.

چنانچه پيش بيني هاي احتياطي زير رعايت نشوند اينگونه تاثيرات براي افراد مي توانند مخاطراتي را ايجاد نمايند.
استفاده كنندگان از اين ماشينها بايد تحقيق كنند كه آيا تداخلات الكترونيكي بدليل نصب تجهيزات و ادوات اضافي است و يا اينكه اجزاء ماشين داراي اشكال مي باشند و چنانچه علت آن استفاده از تجهيزات اضافي باشد بايد اقدام لازم جهت اصلاح آن بعمل آورند.

نسبت به تجهيزات متحرك از قبيل ارتباطات راديويي (تلفن ها) كه بصورت مخصوص نصب شده و براي آنها ازآنتن هاي خارجي ثابت استفاده مي شود بايستي توجه ويژه اي در نظر گرفته شود.

صدا: اينگونه ماشينها بر اساس دستورالعملهاي ايمني مورد آزمايشات برچسب هايي براي صداي اندازه گيري شده برحسب واحد دسي بل روي آنها نصب گرديده است.

L04Wa = صداي اندازه گيري شده در خارج از ماشين و در حال حركت در

وضعيت محيط باز

80LPa = صداي اندازه گيري شده در داخل اتاق در حاليكه درب و پنجره اتاق بسته بوده است.

مهم: در هنگام كار در فضاهاي محدود مانند محوطه بين ساختمانها صداهاي خارجي ممكن است منعكس شده و چنانچه درب و پنجره اتاق باز باشد امكان افزايش صداهاي داخل اتاق وجود دارد. لذا براي محافظت شخصي خود را از محافظ گوش استفاده كنيد.

اين ماشين ها با سطح صداي ايمني توصيه شده مطابق داشته و حتي ممكن است وضعيت بهتري نسبت به آنچه توصيه شده است داشته باشند.

لرزش
اين ماشينها براساس دستورالعملهاي مربوطه مورد آزمايش قرار گرفته و نيازمنديهاي توصيه شده براي آنها در نظر گرفته شده است.
در حين آزمايشات هر ماشين را در چرخه هاي كاري از پيش تعيين شده كه شامل كليه فعاليتها كاري ممكن طي يك نوبت ۸ ساعته كار روزانه از قبيل كاركردن موتور در دور آرام، حركت در جاده، بارگيري و حفاري باشد بكار گرفته وآزمايش مي كنند
اندازه گيري هاي انجام شده شامل لرزشهايي هستند كه ممكن است در هنگام نشستن در داخل ماشين از طريق بدن و در حين كنترل اهرمها بوسيله دست و يا شانه ها احساس شوند.

در اين ماشينها سطوح ايمني كاركرد در نظر گرفته شده است. (لرزش تمام بدن برابر 2.5 و يا m/ 0.5 و يا كمتر از آن خواهد بود) (لرزش دست و شانه برابر با 52 m/s با 2 كمتر از آن خواهد بود) كه نتايج مزبور به صورت زير نشان داده شده اند.
كل بدن = < 0.5 متر بر مجذور ثانيه
دست و شانه = < 2.5 متر بر مجذور ثانيه

خصوصيات ايمني و امنيتي ماشين
1. نگهدارنده بازوي بالابر : سمت چپ
2. درب هاي اتاق: قابل قفل شدن بوسيله كليد
3. قطع كن باطري كليد دستي
4. قفل فرمان: داراي قفل و كليد
5. درب تانك سوخت: قابل قفل شدن با كليد
6. جعبه ابزار: داراي قفل و كليد
7. درپوش پركردن تانك هيدروليك : داراي آچار مخصوص
8. درپوشهاي اطراف موتور: قابل قفل شدن با كليد

 

نيازمنديهاي هنگام تردد در جاده ها
در اروپا و در كشورهاي خارج از جامعه اقتصادي اروپا ممكن است يكي، تعداد و يا همه اقلام نيازمنديهايي كه در صفحات 21 و 20 نشان داده شده اند روي ماشين نصب شده باشند. از انطباق ماشين خود با قوانين و مقررات محلي با توجه به نصب اين تجهيزات و در هنگام حركت در بزرگ راهها در شب يا روز اطمينان حاصل نماييد.

1. محافظ ناخنهاي باكت لودر
قابل اتصال روي باكت لودر با استفاده از قلاب و فنر
2. بازوي نگهدارنده باكت لودر
شكل و پين كه U قابل نصب بين باكت و بازوي جك باكت با استفاده از قلاب به منظور استحكام در هنگام حركت در جاده ها با استفاده از پيچ گرد / راست گرد
(تنگ بست) سفت مي شود.

3. بوش نگهدارنده جك بالابر لودر

هنگامي كه جك بالابر به اندازه كافي در ارتفاع بالا قرار گرفته باشد، مي توانيد با قرار دادن اين بوش روي بازوي جك و ثابت كردن آن با استفاده از پين و اشپيل به آرامي جك را به سمت پايين حركت داده تا بدنه سيلندر روي اين بوش قرار گرفته و از حركت جك جلوگيري شود.

4. چراغ هشدار گردان ويژه حركت آهسته ماشين
اين چراغ بصورت مغناطيسي روي سقف اتاق يا بلندترين نقطه ماشين و از طريق يك اتصال كمكي نصب شده و با استفاده از جريان برق 12V راه اندازي مي شود.

5. زنجير قفل كننده با باکت بکهو

اين زنجيربا استفاده از قلاب U شكل و پين باكت و شاسي پيچ چپ گرد/راست گرد (تنگ بست ) سفت مي شود.

6. پين قفل كننده بكهو در هنگام حمل و نقل (در صورت نصب) : با گردش بوم بكهو آن را در وضعيت حمل و نقل قرار داده و پين مزبور را به ۹۸ منظور قفل كردن بوم و جلوگيري از حركت آن در صفحه تكيه گاه آن قرار دهيد.

7. علامت هشدار در هنگام حركت آهسته ماشين: اين علامت با استفاده از گيره فنري فشرده به باكت متصل مي شود.

8. صفحات تاييديه:صفحه تاييديه جلو در قسمت جلوي اتاق نصب شده و صفحه تاييديه عقب روي پايه شاسي متحرك جكهاي تعادل نصب گرديده است.

9. تسمه هاي پايين نگهداشتن بازوهاي لودر: براي جلوگيري از حركت غير ارادي بالابر در هنگام حمل و نقل ماشين، مواظب باشيد كه تسمه بصورت محكم دور بازوي لودر نصب شده و به قلاب مخصوص بلند كردن ماشين محكم بسته شده باشد.

10. تسمه هاي نگهدارنده جك هاي تعادل(در صورت نصب) : در هنگام حركت در جاده ها و براي محافظت از جكهاي تعادل در صورت بروز نقص در شيلنگهاي
مربوطه، مطمئن شويد كه اين تسمه ها به قلابهاي مربوطه وصل شده باشند.

تجهيزات لازم داخل اتاق در هنگام حركت در جاده ها
در اروپا و يا در كشورهاي خارج از جامعه اقتصادي اروپا ممكن است يكي، تعدادي و يا همه اقلام نيازمنديهاي نشان داده شده روي ماشين نصب شوند.
از انطباق ماشين خود با قوانين و مقررات محلي با توجه به نصب اين تجهيزات و در هنگام حركت در بزرگ راهها در شب يا روز اطمينان حاصل نماييد.

 1. پين قفل كن اهرم بالابر لودر: براي جلوگيري از حركت آزادانه اهرم بالابر جك هاي تعادل پين قفل كننده آن را داخل پايه نشيمنگاه اهرم قرار دهيد.
 2. پين قفل كن اهرم جك هاي تعادل : براي جلوگيري از حركت آزادانه اهرمهاي جك هاي تعادل پين قفل كننده آن را داخل پايه نشيمنگاه اهرمها قرار
  دهيد.
 3. پين قفل كن اهرم بوم بكهو : براي جلوگيري از حركت آزادانه اهرمهاي مربوط به بوم بكهو پين قفل كننده آن را داخل پايه نشيمنگاه اهرمها قرار دهيد.
 4. محل نگهداري پين ها : محل نگهداري دو عدد از پين هاي قفل كن روي پايه اهرم جكهاي تعادل قرار دارند و محل نگهداري پين ديگر نيز روي پايه اهرم جك بالابر لودر مي باشد.

بلند كردن و حركت دادن اجسام:

مهم: ممكن است در بعضي از كشورها بلند كردن و حركت دادن اجسام بوسيله اين ماشين مجاز نشده باشد. با توجه به قوانين و مقررات محلي از برآورده شدن ضروريات لازم براي اين كار اطمينان حاصل نماييد.
كليه فعاليتهاي مربوط به بلند كردن اجسام بايد با مراقبت جدي انجام شده بويژه ماشين بايد در محل مسطحي قرار گرفته و بازوي باكت لودر به سمت بيرون قرار گرفته ولي بازوي قسمت بيل به سمت داخل جمع شود.

بلند كردن اجسام بوسيله لودر:
باكت لودر- باقلاب مخصوص بلند كردن اجسام
هنگامي كه باكت لودر كاملاً به سمت بيرون خم شده باشد با اتصال يك زنجير به قلابي كه روي باكت نصب شده است مي توانيد از ماشين براي بلند كردن اجسام استفاده كنيد.

باكت لودر – بدون قلاب بلند كردن اجسام

چنانچه صفحه اتصال يا قلاب آن قبلاً روي باكت نصب نشده باشد به نمايندگي تحويل دهنده ماشين مراجعه كنيد.
صفحه اي كه قلاب به آن وصل مي شود بايد به بدنه پرس شده باكت جوش شده و بوسيله دستورالعملهاي مناسب و مجاز تضمين شده باشد ( در صورت قابل اجرا بودن)
همچنين چشمي يا قلابي كه به اين صفحه متصل مي شود بايد به همين روش تاييد و تضمين شده باشد.

فشار ايمني كاري بالاتر در هنگام بلند كردن و جابجايي اجسام
هشدار: براي انجام مناسب بلند كردن و جابجايي اجسام بايد (شير يكطرفه تركيدن شيلنگ) در مسير هيدروليك بالابر نصب گردد. براي اين كار به نماينده
تحويل دهنده ماشين مراجعه كنيد. چنانچه بلند كردن و جابجا نمودن اجسام بدون نصب شير يكطرفه فوق الذكر انجام شود، بروز هر گونه اشكال در شيلنگها و
سقوط ناگهاني بالابر روي زمين مي تواند موجب مصدوميت جدي شما و افراد ديگر گردد.

SWL = فشار ايمني كار

فشار ايمني كاري در هنگام بلند كردن و جابجايي اجسام

بلند كردن بار با استفاده از لودر بكهو
مهم: ممكن است در بعضي از كشورها بلند كردن و جابجايي اجسام بوسيله اين ماشين مجاز نشده باشد با توجه به قوانين و مقررات محلي از برآورده شدن ضروريات لازم براي اين كار اطمينان حاصل نماييد. همه عمليات بلند كردن بايد ايمني كامل صورت گيرد. مهم اينكه روي سطح صاف اين كار صورت پذيرد.

هشدار:
براي جلوگيري از مصدوميت افراد هرگز از قسمت بكهو در حاليكه در وضعيت حمل و نقل قفل شده است براي بلند كردن و جابجا كردن اجسام استفاده نكنيد

مهم : بار ايمني كار براي بكهو در زمان بلند كردن و جابجايي اجسام بدون وزن باكت محاسبه شده است، بنابراين در هنگام بلند كردن و جابجايي اجسام با استفاده از باكت و يا هرگونه اتصالات ديگر بايستي وزن باكت يا اتصالات مربوطه در هنگام محاسبه نرخ بارگيري بكهو به حساب آورده شود.

باكت بكهو با قلاب مخصوص بلند كردن اجسام:

با اتصال يك زنجير به قلابي كه روي باكت نصب شده است مي توانيد از قسمت بكهو براي بلند كردن و جابجايي اجسام استفاده كنيد. در هنگام بلند كردن اجسام بوسيله بكهو، باكت آن را كاملاً به سمت داخل جمع كرده و مطمئن شويد كه فاصله بين خط مركزي نقطه دوران بكهو تا قلاب روي (2204Lbs) 3.4 افزايش نبايد وزن بار نيز از m باكت (شعاع دوران بار) از حداكثر 1000kg بيشتر نشود.

باكت بكهو – بدون قلاب بلند كردن اجسام:

چنانچه روي بازوي باكت قلاب وصل نشده باشد با نمايندگي تحويل دهنده ماشين تماس حاصل نماييد. قلاب بالابر يا چشمي كه به بازوي باكت وصل مي شود بايستي پرس شده و بوسيله دستورالعملهاي مناسب و مجاز تضمين شده باشد ( در صورت قابل اجراء بودن )

براي انجام مناسب بلند كردن و جابجايي اجسام بايد (شير يكطرفه تركيدن شيلنگ ) در مسير هيدروليك بالابر نصب گردد. براي اين كار به نمايندگي تحويل دهنده ماشين مراجعه كنيد.چنانچه بلند كردن و جابجا نمودن اجسام بدون نصب شير يكطرفه فوق الذكر انجام شود، بروز هر گونه اشكال در شيلنگها و سقوط ناگهاني بالابر روي زمين مي تواند موجب مصدوميت جدي شما و افراد ديگر گردد.

علائم عمومي

ترموستات كمك دهنده استارت

شارژ دينام

سطح سوخت

دور موتور (۱۰۰دور در دقيقه)

ساعت كار

فشار روعن موتور

درجه حرارت گيربكس

درجه حرارت موتور

سطح مايع خنك كننده

چراغهاي ماشين (چراغهاي پانل)

چراغهاي جلو

چراغهاي جلو ( نور پايين)

چراغ گردان روي سقف

چراغهاي راهنما

برف پاك كن جلو

شيشه شور جلو

برف پاك كن و شيشه شور عقب

كنترل حرارت بخاري

فن بخاري

بوق

تهويه هوا

گرفتگي فيلتر هواكش

ترمز پاركينگ

چراغهاي ترمز

قفل كن هنگام حمل و نقل

پريز كمكي

چراغهاي بغل

حالت خلاص گيربكس

حركت كند

حركت در جاده

درجه روغن اكسل عقب

فيلترهاي گيربكس و سيستم هيدروليك

فشار روغن گيربكس

تعويض دنده مكانيكي

چهار چرخ محرك

سطح روغن مخزن ترمز

قفل ديفرانسيل

هشدار

قفل جكهاي متحرك

دو چرخ قابل فرمان گيري

چهار چرخ فرمان گيري

فرمان خرچنگي

هشدار: چراغ فلاشر

بد عمل كردن ماشين 

مطالعه كتاب راهنما

كنترل متغير

مدار تحت فشار است هنگام باز كردن آن دقت لازم را بعمل آوريد.

هشدار مواد داراي قابليت خورندگي

اتصال چكش هيدروليكي

كنترل شناور

علائم عمومي متفاوتي بعنوان راهنما براي بهره برداري از ماشين ممكن است روي كليدها ، كنترلها، پانل و جعبه فيوز مورد استفاده قرار بگيرند.اين علائم به همراه توضيح عملكرد آنها نشان داده شده اند هرچند ممكن است كه همه اين علائم و برچسب ها روي ماشين شما نصب نشده باشند و نصب آنها بستگي به استفاده از تجهيزات اختياري و كمكي ماشين دارد.

كنترلها و عملكرد آنها قبل از راه اندازي ماشين

عمومي

در طراحي اتاق ماشين آسايش و آرامش شما در نظر گرفته شده است. طراحي بدنه ها، سقف و كف آن به نحوي است كه صدا را به حداقل ممكن كاهش مي دهد.

در ساختار استاندارد اتاق، بخاري / گرم كننده شيشه ها، آفتابگير ، چراغ داخلي، آينه، دستگيره ها، محل نگهداري كتاب راهنماي رانندگي و محل مخصوص نصب فندك ۱۲ ولتي در نظر گرفته شده است.

جهت ورود و خروج از اتاق از درب هاي عريض، پله هاي داراي شيارهاي ضد لغزندگي و دستگيره هاي كمكي راحتي كمك گرفته شود.
شكل (B) هر دو درب به سمت عقب باز مي شوند، كمك فنرهاي گازي كه به ستون درب متصل شده اند به باز و بسته كردن آرام آنها كمك نموده و اجازه ميدهند كه هر دو درب بصورت كاملاً باز قرار بگيرند.

شيشه هاي قسمت بالا را مي توان به اندازه چند اينچ يا بصورت كامل باز نموده و با استفاده از يك نگهدارنده به شيشه مجاور آنها متصل نمود.شيشه عقب قابل باز شدن است و مي توان آن را با استفاده از ريل هدايت نموده بطوريكه كاملاً در بالاي سر راننده قرار بگيرد.ديد عالي از طريق سطوح وسيع شيشه ها همراه با نصب آينه هاو امكانات شيشه شور و برف پاك كن شيشه هاي جلو و عقب فراهم گرديده است.

نماي سمت چپ لودر بكهو

 1. اتاق راننده
  مدل دو لوكس
 2. قسمت بكهو
  همراه با بوم استاندارد و يا بوم كشويي هيدروليكي اختياري
 3. باكت بكهو
  باكت استاندارد يا باكت هاي بزرگتر و مخصوص اختياري
 4. شاسي بكهو:
  متحرك به دو طرف يا داراي پين محوري مركزي
 5. جك هاي تعادل بكهو
  قابل راه اندازي بصورت هيدروليكي از داخل اتاق
 6. تانك سوخت
  128 Lit براي همه مدلها با ظرفيت
 7. درپوش پركردن تانك سوخت:
  قابل قفل شدن بوسيله كليدهاي موجود ماشين
 8. نقاط اتصال هيدروليك:
  براي نصب چكش هيدروليكي اختياري
 9. درپوشهاي اطراف موتور:
  قابل زاويه گيري و قفل شدن با استفاده از كليدهاي موجود ماشين

نماي سمت راست لودر بكهو

 1. شاسي جلو لودر
 2. باكت جلو لودر
  در اندازه استاندارد ولي در اندازه هاي اختياي بصورت زير نيز قابل تهيه است.
  باكت چند كاره – قلابدار همانگونه كه نشان داده شده است يا باكت چند كاره – قلابدار و شاخكهاي بلند كردن بار
 3. اكسلهاي اختياري شامل
  اكسل دو چرخ محرك، اكسل چهار چرخ محرك و قابليت فرمانپذيري همه چرخها
 4. – درپوش محل پركردن تانك هيدروليك
  قابل باز شدن فقط با استفاده از آچار مخصوص مانع از سرقت
 5. تانك هيدروليك
  با ظرفيت  (36 گالت آمريكائي)
 6. – جعبه ابزار
  محتويات جعبه ابزار مجموعه اي از ابزارهاي اختياري همراه ماشين شامل اقلام زير هستند
  آچار بكس مهره هاي چرخ و دسته مربوطه
  آچار فرانسه
  درجه اندازه گيري فشار
  گريس پمپ
  آچار فيلتر
  چكش
  آچار مخصوص باز كردن تانك هيدروليك
  مجموعه شيلنگ و اتصالات مربوط به تخليه روغن موتور
 7. -قطع كن باتري
  توجه: قطع كن باتري در زير پمپ پاشش سوخت (انژكتور) نصب شده است و هنگامي قابل دسترس است كه درپوش سمت راست موتور باز شود.با چرخش قطع كن باتري جريان برق به سوئيچ كاملاً قطع شده و انجام هر گونه تعميرات را به نحو ايمني ممكن مي سازد. همچنين هنگامي كه آن را در وضعيت خاموش قرار داده و درپوش موتور را قفل كرده باشيم بعنوان يك ابزار جلوگيري كننده از سرقت ماشين عمل مي كند.

درب و پنجره ها و دستگيره هاي مربوطه
درب هاي اتاق از سمت بيرون به دستگيره هاي قابل قفل شدن ( ۱) مجهز شده و براي آن دو عدد كليد تهيه گرديده است. براي استفاده از آن كليد را داخل قفل مربوطه نموده و در جهت عقربه ساعت براي قفل شدن و خلاف جهت عقربه ساعت براي باز شدن بچرخانيد.براي باز كردن درب ها از سمت داخل از دستگيره هاي داخلي ( ۲) و با كشيدن دسته زبانه آن به سمت بالا استفاده مي شود.

درب هاي اتاق و پنجره هاي باز شونده بغل
دستگيره پنجره عقب (1)
نگهدارنده شيشه درب با دگمه آزاد كننده (2)
پنجره عقب (3)
شيشه درب ( ۴)

حركت كردن دستگيره پنجره ها
براي باز كردن پنجره ها بصورت جزئي، دستگيره آن را كشيده و به سمت بالا حركت دهيد و آن را به سمت بيرون فشار دهيد تا در جهت پين نگهدارنده حركت و توقف كند.سپس دستگيره را كاملاً روي پين مزبور فشار داده تا داخل شيار مربوطه قفل شود.براي باز كردن كامل پنجره ها، دستگيره آن را كشيده و به سمت بالا حركت دهيد و آن را
به سمت بيرون فشار دهيد تا در جهت پين نگهدارنده حركت و توقف كند. سپس براي قفل كردن دستگيره در وضعيت موجود، آن را به سمت پايين فشار دهيد.

هنگامي كه پنجره ها كاملاً باز شدند، آنها را با استفاده از نگهدارنده مربوطه در موقعيت خود محكم كنيد.
مهم: درب يا پنجره بغل با هم باز نمي شوند و منحصراً فقط يكي از آنها را مي توانيد باز نموده و روي ديگري محكم كنيد.

پنجره درب را باز نموده – روي پنجره بغل قفل كنيد.
پنجره بغل را باز نموده – روي پنجره درب قفل كنيد.
براي بستن و قفل كردن پنجره ، ابتدا مجموعه پنجره را آزاد كنيد سپس پنجره بسته شده را كشيده و دستگيره را به سمت بالا حركت دهيد تا شيار مربوطه از روي پين نگهدارنده عبور كرده و با ضامن درگير شود. سپس دستگيره را در يك قوس به سمت پايين حركت دهيد تا با ضامن پاييني درگير شود.

پنجره عقب
پنجره عقب روي يك ريل لغزنده نصب شده است و مي توان آن را باز كرده و در بالاي سر راننده (در زير سقف) قرار داد.براي باز كردن پنجره، هر دو ضامن مياني (۱) و ضامنهاي پاييني(۲) را آزاد نموده و ابتدا پنجره را به سمت داخل كشيده و سپس به سمت بالا حركت دهيد.براي نگهداشتن و ثابت كردن پنجره در بالاي سر خود هر دو ضامن نگهدارنده (۲) را چرخانده و در وضعيت قفل قرار دهيد.

تنظيمات صندلي


براي راحت بودن خود تنظيمات فهرست شده ذيل را مي توانيد روي صندلي انجام دهيد.
زيردستي ها: زير دستي ها را مي توان با چرخاندن غلتك شستي ( ۱) كه در زيردستي قرار گرفته تنظيم كنيد.
نشيمنگاه صندلي براي تنظيم زاويه نشيمنگاه صندلي، دستگيره ( ۲) را موافق جهت عقربه ساعت يا خلاف جهت عقربه ساعت بچرخانيد تا نشيمنگاه صندلي به سمت بالا يا پايين
حركت كند.
كمربند صندلي (۳) از نوع ثابت و مانع حركت است كه براي استفاده از آن بايد آنرا به آرامي به موازات مسير محل استقرارش كشيده و در داخل ضامن نگهدارنده ( ۹) قفل كنيد.
پشتي صندلي با استفاده از اهرم ( ۴) مي توانيد پشتي صندلي را به اندازه مناسب و مورد نياز زاويه دار و مايل نماييد.
گردان صندلي : در هنگام نياز به انجام كار با بكهو با استفاده از اهرم ( ۵ ) مي توانيد صندلي را به مقدار 180درجه براي داشتن ديد در جهت عقب گردش دهید.

نشانگر وزن و ارتفاع: هنگامي كه از آيتم ( ۸) براي تنظيم صندلي متناسب ( با وزن خود استفاده مي كنيد. مقدار وزن تنظيم شده در روي نشانگر (۶) نمايش داده مي شود.

كنترل وزن و ارتفاع: براي تنظيم و بدست آوردن ارتفاع دلخواه صندلي،دستگيره كنترل ( ۷) را در جهت عقربه ساعت يا خلاف جهت عقربه ساعت بچرخانيد.
تنظيمات جلو و عقب كردن صندلي: براي استقرار صندلي در وضعيت مناسب و مورد نياز خود اهرم ( ۸) را به سمت بالا كشيده و صندلي را به سمت جلو يا عقب حركت دهيد. در هنگام نياز به انجام كار با بكهو و نياز به داشتن ديد در جهت عقب صندلي را كاملاً به سمت عقب فشار داده و آنرا 180درجه بچرخانيد.

قلاب نگهدارنده كمربند صندلي: در هنگام نشستن روي صندلي كمر بند ( ۳) را از بالاي پاها (ران) خود كشيده و آن را داخل ضامن نگهدارنده ( ۹) قفل كنيد.

كمربند صندلي قابل جمع شدن
كمربند صندلي ( ۲) را به آرامي از سمت چپ به دور خود كشيده و قلاب آن را در داخل ضامن نگهدارنده ( ۱) در سمت راست صندلي قرار دهيد. (اگر در حين انجام اين عمل كمربند قفل شد. آن را آهسته به محل استقرارش برگردانيد و مجدداً اين كار را تكرار كنيد).در هنگام وقوع ترمزهاي شديد كمربند صندلي قفل شده و از حركت بيش از حد شما به سمت جلو جلوگيري خواهد كرد.
كمربندها را مي توان با استفاده از آب صابون تميز شستشو كنيد. براي تميز كردن كمربند از حلالها يا مواد سفيد كننده استفاده نكنيد تا زنگ نزند. زيرا اينگونه مواد شيميايي موجب
ضعيف شدن بافت هاي آنها خواهد شد. هنگامي كه در كمربند علائم فرسودگي، خرابي و يا خوردگي معمولي مشاهده شده آن را تعويض كنيد.

كمربند صندلي
هشدار :
در بعضي از كشورها ممكن است ماشين مجهز به اتاق يا حفاظ ايمني در برابر سقوط اجسام باشد. هنگامي كه اتاق يا حفاظ ايمني روي ماشين نصب شده است . هميشه از كمربند ايمني استفاده كنيد.نيست از كمربند ايمني استفاده نكنيد.درصورتيكه سيستم اتاق Pops نيست از كمربند ايمني استفاده نكنيد.

تنظيمات صندلي
(استاندارد دو لوكس با كمك فنر بادي)
براي راحت بودن خود تنظيمات فهرست شده ذيل را مي توانيد روي صندلي انجام دهيد.زيردستي ها را مي توان با چرخاندن غلتك شستي ( 1) كه در زير زيردستي قرار گرفته تنظيم كنيد.
نشیمنگاه صندلي: براي تنظيم زاويه نشيمنگاه صندلي، دستگيره ( 2) را موافق جهت عقربه ساعت يا خلاف جهت عقربه ساعت بچرخانيد تا نشيمنگاه صندلي به سمت بالا يا
پايين حركت كند.
نگهدارنده مهره هاي كمر: با چرخاندن دستگيره ( 3) در جهت موافق عقربه ساعت يا خلاف جهت عقربه ساعت مي توانيد تكيه گاه مهره هاي كمر را در وضعيت مناسب و دلخواه خود تنظيم كنيد.
كمربند صندلي: كمربند صندلي ( 4) از نوع ثابت و مانع حركت است كه براي استفاده از آن بايد به آرامي به موازات مسير محل استقرارش كشيده و در داخل ضامن نگهدارنده (10 ) قفل كنيد.
پشتي صندلي: با استفاده از اهرم ( 5) مي توانيد پشتي صندلي را به اندازه مناسب و مورد نياز زاويه دار متمايل كنيد.

گردان صندلي : در هنگام نياز به انجام كار با بكهو با استفاده از اهرم ( 6) مي توانيد صندلي را به مقدار 180  براي داشتن ديد در جهت عقب گردش دهید.

نشانگر وزن و ارتفاع: هنگامي كه از آيتم ( 8) براي تنظيم صندلي متناسب با وزن خود استفاده مي كنيد مقدار وزن تنظيم شده در روي نشانگر ( 7) نمايش داده مي شود.كنترل ارتفاع و وزن: براي تنظيم و بدست آوردن ارتفاع دلخواه صندلي، دستگيره كنترل (8) را در جهت موافق عقربه ساعت يا جهت خلاف عقربه ساعت بچرخانيد.

تنظيمات جلو و عقب كردن صندلي :براي استقرار صندلي در وضعيت مناسب و مورد نياز خود اهرم ( ۹) را به سمت بالا كشيده و صندلي را به سمت جلو يا عقب حركت عدهيد. در هنگام نياز به انجام كار با بكهو و نياز به داشتن ديد در جهت عقب، صندلي را كاملاً به سمت عقب فشار داده و آنرا 180 بچرخانید.

قلاب نگهدارنده كمربند صندلي: در هنگام نشستن روي صندلي كمربند ( ۴) را از بالاي پاها (ران) خود كشيده و آن را داخل ضامن نگهدارنده (۱۰) قفل كنيد.

ستون (پايه) فرمان قابل تنظيم:ستون (پايه) فرمان قابل تنظيم است و زاويه استقرار آن مي تواند بين 10-20 درجه تغییر کند.تنظيم آن با استفاده از آزاد كردن پدال پايي كه در انتهاي ستون فرمان قرار گرفته است انجام مي شود. پدال مزبور را اندكي فشار داده و ستون (پايه) فرمان را در وضعيت مناسب و دلخواه خود قرار دهيد.ضمن اينكه ستون فرمان را در وضعيت دلخواه قرار داده ايد پدال فوق را آزاد كنيد تا فرمان در وضعيت مورد نظر قفل شود.

تجهيزات كنترل هواي اتاق

 • كنترل دمنده (فن) بخاري:
  يك دمنده (فن) داراي سرعت متغير براي جابجايي هواي اتاق در داخل آن نصب گرديده كه با كليد( ۱) كه روي پانل تجهيزات سمت راست قرار دارد كنترل مي شود. براي انتخاب دور كند، كليد مزبور را در جهت موافق عقربه ساعت چرخانده و در وضعيت يك قرار دهيد.چرخش بيشتر كليد در جهت موافق عقربه ساعت موجب انتخاب دور متوسط و دور تند دمنده (فن) خواهد شد.
 • كنترل دماي بخاري
  دماي هواي خروجي از بخاري با استفاده از كليد كنترل ( ۲) تنظيم مي شود. براي افزايش دماي هواي خروجي از بخاري كليد مزبور را در جهت موافق عقربه ساعت و براي كاهش
  دماي هوا آن را در جهت مخالف چرخش عقربه ساعت بچرخانيد.
 • هشدار:
  فيلترهاي هواي اتاق براي گرفتن گردوخاك هوا طراحي شده اند اما نمي توانند از نفوذ گازهاي شيميايي جلوگيري كنند، لذا براي محافظت در برابر خطرات مواد شيميايي به
  دستورالعملهاي توليد كنندگان اينگونه مواد مراجعه كنيد. در هنگام كار در فضاي بسته از وجود تهويه كافي اطمينان حاصل نماييد زيرا دود و گازها مي توانند موجب ايجاد خفگي
  شوند.
 • سيستم تهويه هوا (در صورت نصب)
  توجه: سيستم تهويه هواي اتاق را براي خنك كردن و همچنين براي گرمايش با استفاده همزمان از بخاري در سراسر سال مي توانيد مورد استفاده قرار دهيد.سيستم اختياري تهويه هوا آسايش و راحتي شما را با استفاده از سيستم كنترل دما و رطوبت بهبود مي بخشد.كاهش دما بوسيله كنترل هواي داخل واحد خنك كننده (سرد كننده) انجام مي شود. اين قسمت همچنين براي كاهش رطوبت و كثيفي موجود در هوا نيز عمل مي كند . بطوريكه سطح مرطوب سردكننده موجب جمع شدن گرد و خاك گرديده و اين عمل موجب تخليه رطوبت غليط شده خواهد شد.يك ماده سرد كننده مخصوص R – 13A A كه به آساني گرم و سرد مي شود، بوسيله پمپ (كمپرسور) در داخل دو مبدل حرارتي به گردش در مي آيد. اين پمپ كمپرسور) روي درپوش جلوي موتور نصب گرديده و از طريق پولي سر ميل لنگ و با استفاده از تسمه به حركت در مي آيد.
 • عملكرد
  براي راه اندازي سيستم تهويه كليد فشاري ( ۱)را كه پمپ (كمپرسور) هوا درگير مي كند به سمت داخل فشار دهيد.چرخش كليد ( ۲) تصوير ( ۱۵ ) كه روي پانل سمت راست صندلي راننده نصب شده فعال مي گردد.
  وضعيت اول = دور كند
  وضعيت دوم = دور متوسط
  وضعيت سوم = دور تند
 • گردش مكرر جريان هوا
  چهار عدد دريچه جريان هوا در سمت چپ پايه صندلي قرار گرفته اند. هنگامي كه اين دريچه ها را باز كنيد بخشي از هواي داخل اتاق از ميان سردكننده جريان مي يابد و هنگامي كه دريچه ها بسته باشند هوا بطور كامل از فضاي بيرون اتاق مكش مي شود.
 • گردش مكرر جريان هوا:
  ( در مدار بسته) به منظور كاهش بار سيستم تهويه هوا در شرايطي كه درجه رطوبت و حرارت محيط زياد است توصيه مي شود. اين كار از طريق عبور هوايي كه قبلاً خنك شده
  و رطوبت آن گرفته شده است از روي سردكننده انجام مي شود.

 • توجه: سيستم تهويه هوا را مي توانيد همراه با روشن كردن بخاري اتاق در هنگام رطوبت صبحگاهي به منظور از بين بردن رطوبت هوا مورد استفاده قرار دهيد، اما اين عمل موجب خنك شدن اتاق نخواهد شد.براي خنك شدن كافي اتاق در روزهاي گرم از خاموش بودن بخاري اتاق اطمينان حاصل نماييد.
  اگر ماشين در زير آفتاب متوقف شده است براي تسريع در خنك كردن هوا مي توانيد ۲ دقيقه در وضعيت خيلي سرد قرار داده و دمنده (فن) را – سيستم تهويه هوا را به مدت ۳
  نيز با دور تند روشن نموده و يكي از پنجره ها را اندكي باز كنيد تا هواي گرم داخل اتاق به بيرون فرستاده شود.
  وقتي كه هوا به اندازه كافي خنك شد، پنجره را بسته و كنترل دماي اتاق را در وضعيت دلخواه و مناسب تنظيم كنيد.براي تضمين عملكرد مناسب سيستم تهويه هواي اتاق از تميز بودن و سرويس مرتب فيلتر اتاق اطمينان حاصل نماييد.

عملكرد معمولي سبستم تهويه هوا مبتني بر استخراج آب موجود در هوا مي باشد. بنابراين ممكن است در هنگام توقف ماشين، در زير شيلنگ خروجي سيستم كه در زير اتاق قراردار
R-134A قطرات آب جمع شد. ماده سرد كننده.

دريچه هاي جريان هوا
دريچه هاي جريان هوا در محلهاي مناسب و در دسترس در داخل اتاق جاي داده شده اند و بطور جداگانه قابل تنظيم هستند و برحسب نياز مي توانيد هواي گرم و يا سرد را به سمت شيشه هاي جلو يا عقب، شيشه هاي اطراف و يا فضاي داخل اتاق هدايت كنيد.براي كنترل جريان هوا مي توانيد هريك از دريچه ها را چرخانده و تنظيم كنيد.براي بازكردن هر يك از دريچه ها به يك طرف لبه بشقابك آن فشار وارد نموده و براي هدايت جريان هوا دريچه را به مقدار مورد نياز بچرخانيد.

پرده آفتابگير
براي جلوگيري از تابش شديد نور خورشيد پرده آفتابگير را به مقدار نياز به سمت پايين بكشيد و براي جمع شدن پرده، آن را به سمت بالا و در جهت سقف اتاق فشار دهيد. اين عمل موجب جمع شدن پرده و استقرار آن در محل خود خواهد شد.

چراغ داخل اتاق
با حركت دادن كليد ( 2) از حالت وسط به سمت جلو، چراغ داخلي ( 1) كه در سقف اتاق نصب شده است روشن مي شود و براي روشن كردن چراغ مطالعه ( 3) كليد مزبور را به سمت عقب حركت دهيد.

برف پاك كن شيشه جلو و پمپ آب پاش شستشوي شيشه جلو:
براي استفاده از برف پاك كن شيشه جلو اهرم ( 1) را در جهت خلاف چرخش عقربه ساعت بچرخانيد
0 = خاموش
1 = دور آرام
براي استفاده از پمپ آب پاش شستشوي شيشه جلو، دگمه شستي را كه روي اهرم فوق الذكر قرار دارد به سمت داخل فشار دهيد.

كليد فشاري بوق (داراي دو موقعيت)
با استفاده از دگمه فشاري روي اهرم بالابر مي توانيد بوق ماشين را بصدا درآوريد.توجه: فقط تا زماني كه دگمه فشاري مزبور فشار داده مي شود بوق صدا ميدهد.
همچنين با فشار دادن دگمه فشاري روي اهرم كنترل بكهو ( 2) نيز مي توانيد بوق را بصدا در آوريد.

نماي كنترلها و تجهيزات
مهم: براساس كشور مورد استفاده ماشين و نوع تجهيزات اختياري نصب شده روي ماشين، ممكن است موقعيت استقرار كليدها، درجه ها و چراغهاي هشدار دهنده اندكي نسبت به
آنچه در تصوير نشان داده شده است متفاوت باشند. قبل از راه اندازي و استفاده از ماشين با نحوه استقرار كنترلهاي و تجهيزات آن كاملاً آشنا شويد.

 1. اهرم كنترل راهنماي جهت، چراغ نور بالا، برف پاك كن جلو و پمپ آب پاش شستشوي شيشه جلو
 2. اهرم تعويض دنده سرعت (مجهز به كليد خلاص كن گيربكس)
 3. پدال پايي گاز
 4. اهرم بالابر بازوهاي لودر (مجهز به كليد خلاص كن گيربكس
 5. كليد دزدگير (اختياري)
 6. پانل كنترل بخاري / تهويه هوا (در صورت نصب)
 7. پانل كنترل تجهيزات بغل
 8. سوئيچ اصلي
 9. ترمز پاركينگ
 10. اهرم گاز دستي
 11. اهرم عملكرد جك هاي تعادل (پايه)
 12. دريچه هدايت جريان هوا
 13. پدال عملكرد بوم كشويي هيدروليكي (تجهيزات اختياري)
 14. نمونه هاي اهرم عملكرد بكهو
 15. پدال عملكرد چكش هيدروليكي (تجهيزات اختياري)
 16. دريچه هدايت جريان هوا
 17. صندلي دولوكس
 18. اهرم عملكرد قفل كن بوم (در صورت نصب)
 19. محل نصب راديو/ دربرگيرنده انواع مختلف
 20. محل قرار دادن نوشيدني
 21. خروجي ۱۲ ولت براي نصب فندك ( در صورت نصب)
 22. منبع مايع شستشو دهنده شيشه جلو
 23. پدال مكانيكي قفل ديفرانسيل (در صورت نصب)
 24. پدالهاي ترمز مستقل از همديگر و ضامن قفل كننده آنها
 25. كليد فشاري چراغ خطر
 26. اهرم تغيير جهت جلو / عقب
 27. دريچه هدايت جريان هوا
 28. پانل تجهيزات جلو
 29. سرعت سنج (اختياري)
 30. غربالك فرمان

مهم: ماشين شما بايد به يكي از انواع كپسول خاموش كننده آتش كه با قوانين و مقررات محلي مطابقت دارد مجهز گردد.
از آماده به كار بودن كپسول خاموش كننده آتش اطمينان حاصل نموده و هميشه آنرا در وضعيت كاري مناسب نگهداري كنيد. و همچنين بايستي دستورالعملهاي توليد كنندگان آنها را در مورد چگونگي استفاده از اينگونه تجهيزات كه روي بدنه آنها نوشته شده است بدقت مطالعه و مورد توجه قرار دهيد.

نماي پانل كنترلها و تجهيزات جلو

 1. چراغ هشدار راهنماي جهت
 2. چراغ نشانگر سطح روغن مخزن روغن ترمز
 3. چراغ هشدار نور پايين
 4. چراغ هشدار نور بالا
 5. چراغ نشانگر قابليت فرمان پذيري دو چرخ (فقط در ماشينهايي كه چهار چرخ آن فرمان پذيري دارد)
 6. چراغ نشانگر (فقط در ماشينهايي كه چهار چرخ آن فرمان پذيري دارد
 7. چراغ نشانگر قابليت فرمان پذيري همه چرخها (فقط در ماشينهايي كه چهار چرخ آن فرمان پذيري دارد
 8. سرعت سنج
 9. كليد قفل كن (ديفرانسيل – از نوع برگشت دهنده فنري (در صورت نصب
 10. كليد چراغ گردان سقف
 11. كليد چراغهاي روشنايي
 12. كليد فشاري چراغ خطر
 13. كليد چكش دستي مستقل (اختياري
 14. كليد سه وضعيتي چهار چرخ محرك
  خاموش= چرخهاي عقب محرك و همه چرخها داراي ترمز
  وضعيت يك روشن = كليه چرخها محرك هستند و همه چرخها نيز داراي ترمز مي باشند.
  وضعيت دو روشن= فقط چرخهاي عقب محرك هستند
 15. كليد تعويض دنده بصورت دستي (درصورت نصب)- فقط براي گيربكسهاي اتوماتيك
  در موقعيتهايي كه نياز به تعويض دنده سرعت ( كم كردن يا افزايش دنده ) بصورت مكانيكي مي باشد مي توان با انتخاب اين كليد كه روي پانل نصب شده است سيستم تعويض دنده اتوماتيك را حذف كرد.هنگامي كه تعويض دنده بصورت مكانيكي مورد نياز نباشد با خاموش كردن كليد فوق سيستم تعويض دنده اتوماتيك جايگزين خواهد شد.

پانل تجهيزات جلو
در اين بخش موقعيت استقرار و چگونگي عملكرد تجهيزات و كليدهاي مربوط به آنها كه روي ماشين نصب گرديده اند توضيح داده مي شود. قبل از اقدام به راه اندازي و حركت دادن ماشين اين بخش را به دقت مطالعه كنيد.

مهم: براساس جدول ماشين و نوع تجهيزات اختياري نصب شده روي آنها ممكن است موقعيت استقرار كليدها و درجه هاي نصب شده روي پانل ها با آنچه در تصاوير اين بخش نشان داده شده است متفاوت باشند.قبل از راه اندازي ماشين مطمئن شويد كه با نحوه استقرار و چگونگي عملكرد آنها كاملاً آشنا هستيد.

 • كليد قفل كن ديفرانسيل ( در صورت نصب)
  اين كليد قفل الكتريكي ديفرانسيل را با عملكرد قفل ديفرانسيل فعال مي كند.
 • كليد چراغ گردان (اختياري)
  هنگامي كه ماشين آهسته حركت مي كند، بايد چراغ هشدار گردان را به خروجي ۱۲ ولت برق كه بالاي هريك از درب هانصب شده است متصل نموده و هنگامي كه كليد را فعال
  كنيد جريان برق به اتصال دهنده برقرار و چراغ هشدار گردان را روشن مي كند.
 • كليد چراغهاي اصلي
  هنگام فعال كردن اين كليد چراغها روشن شده و چراغ داخلي لامپ نيز روشن مي شود.
  وضعيت يك= چراغهاي پانل و چراغهاي بغل روشن مي شوند.
  وضعيت دو= چراغهاي جلو روشن مي شوند.
 • كليد راه انداز چكش دستي: (اختياري)
 • هشدار:هشدار هنگامي كه سوئيچ در وضعيت روشن قرار گرفته و موتور روشن است براي قطع يا وصل كردن چكش اقدام نكنيد زيرا در اين وضعيت شيلنگها و اتصالات مربوطه تحت فشار مي باشد.
  هنگام فعال كردن اين كليد فشار سيستم هيدروليك در اتصالات خروجي سريع كه در سمت چپ ماشين نصب شده اند برقرار شده و مي توانيد براي راه اندازي چكشهاي توصيه
  شده از سوي شركت از اين اتصالات استفاده كنيد.
 • كليد محرك چهار چرخ
  اين كليد محرك شدن چهار چرخ را قطع و وصل مي كند. هنگامي كه كليد محرك كردن چهار چرخ در وضعيت خاموش قرار گرفته است، چنانچه سرعت حركت ماشين بيشتر از
  3 باشد و هر دو پدال ترمز را با همديگر فعال كنيد وضعيت چهار چرخ محرك km/h ماشين بصورت اتوماتيك درگير شده و عمل ترمز را روي هر چهار چرخ اعمال مي كند و با آزاد كردن پدال ترمز، وضعيت چهار چرخ محرك نيز آزاد خواهد شد.
 • كليد حذف سيستم تعويض دنده اتوماتيك
  هنگام فعال شدن اين كليد عمل تعويض دنده بصورت اتوماتيك انجام نخواهد گرفت و براي تعويض دنده بايد اهرم تعويض دنده را چرخانده و دنده مورد نظر را انتخاب كنيد.

اهرم چراغهاي راهنما
چنانچه سوئيچ در وضعيت روشن قرار گرفته باشد با استفاده از اهرم ( ۱) كه در سمت راست غربالك فرمان نصب شده است مي توانيد چراغهاي راهنما را (در هنگام دور زدن ) روشن
كنيد.هنگامي كه اهرم به سمت جلو فشار داده شود: چراغهاي راهنماي سمت چپ روشن مي شوند.هنگامي كه اهرم را از وضعيت خلاص به سمت عقب فشار دهيد: چراغهاي راهنمايسمت راست روشن مي شوند.
هنگامي كه چراغهاي راهنما روشن باشند چراغ هشدار مربوطه در روي پانل نيز بصورت چشمك زن روشن خواهد شد.
هنگامي كه چراغهاي جلو ماشين روشن باشند و اهرم ( ۱) را از وضعيت خلاص به سمت پايين فشار دهيد چراغهاي اصلي با نور بالا روشن خواهند شد و چراغ هشدار مربوطه در داخل پانل كنترل نيز روشن مي شود.

كليد فشاري چراغهاي خطر
براي روشن كردن چراغهاي خطر، كليد فشاري ( ۱) را كاملاً فشار دهيد تا در وضعيت قفل قرار بگيرد تا زماني كه اين كليد در وضعيت مذكور (قفل شده) قرار گرفته باشد چراغهاي خطر روشن باقي خواهند ماند. در اين وضعيت چراغ داخل كابين نيز بصورت چشمك زن روشن خواهد شد.
براي خاموش كردن چراغهاي خطر، كليد فشاري( ۱) را مجدداً فشار داده تا از وضعيت قفل خارج شود در اين حالت چراغهاي خطر خاموش مي شوند.

نماي پانل تجهيزات نصب شده در بغل اتاق

1-  كليد چراغ كاري
2- كليد قفل حركت جانبي شاسي (فقط در ماشينهايي كه داراي جك متحرك هستند)
كليد قفل كن بوم ( در صورت نصب
4- كليد آزاد كننده بازوهاي بالابر
5- كليد برف پاك كن و شستشوي شيشه عقب
6- چراغ هشدار براي تجهيزات اختياري
7- چراغ نشانگر ترمز پاركينگ و سطح روغن در مخزن روغن ترمز
هنگامي كه سطح روغن ترمز در مخزن روغن ترمز به حداقل برسد اين چراغ روشن خواهد شد. زماني كه اين چراغ روشن شود، ماشين را سريعاً خاموش نموده و علت روشن شدن چراغ را بررسي و اشكال موجود را مرتفع كنيد و يا مخزن روغن را به اندازه مشخص شده پركنيد.

هشدار: هنگام روشن شدن اين چراغ اقدامات اصلاحي بايد سريعاً انجام شود و در صورت عدم انجام اقدامات اصلاحي ممكن است سيستم ترمز ماشين دچار اشكال شده كه پيامد
آن مصدوميت جدي براي شما و ديگران خواهد بود.
8- چراغ نشانگر فشار روغن گيربكس
9- چراغ نشانگر درجه حرارت روغن گيربكس

10- سوئيچ روشن كردن {١- غير قابل استفاده  ٢- خاموش  ٣- وضعيت روشن  ٤- گرم كن موتور  ٥- روشن شدن موتور }

11- چراغ نشانگر گرم كن موتور
12-  چراغ نشانگر گرفتگي فيلتر هواكش موتور
13- چراغ نشانگر فشار روغن موتور
14- چراغ هشدار باطري / دينام
15- اختياري
16- كليد چراغ كاري جلو
17- كليد اتصال سريع تجهيزات (تجهيزات اختياري)
18- كليد گرم كن موتور(اختياري
19- كليد كنترل وضعيت شناور باكت

20- درجه نشانگر سطح سوخت
21- چراغ نشانگر زمان سرويس دوره اي
توجه: در زمان مقتضي براي انجام هر سرويس با روشن كردن سوئيچ بوق هشدار مربوطه صدا خواهد داد و تا هنگامي كه با استفاده از رابط اتصال دهنده اي كه به همراه ماشين
تحويل شده است آن را خاموش نكنيد اين وضعيت ادامه خواهد يافت.
22- ور سنج
23- چراغ نشانگر درجه حرارت موتور (در صورت كاربرد)
24- درجه نشانگر حرارت موتور

چراغهاي هشدار و تجهيزات نصب شده روي پانل بغل

توجه: هنگامي كه چراغهاي ماشين را روشن كنيد . چراغهاي داخلي همه درجه هاو كليدهاي نصب شده روي پانل نيز روشن خواهند شد.

درجه نشانگر سطح سوخت
ميزان سوخت موجود در تانك سوخت بصورت دائمي بوسيله اين درجه نشان داده مي شود ولي فقط زماني فعال مي شود كه سوئيچ اصلي در وضعيت روشن قرار گرفته باشد.
توجه: هنگامي كه سوئيچ اصلي در وضعيت خاموش قرار مي گيرد عقربه اين نشانگر ممكن است حركت ناگهاني داشته باشد.

دورسنج و ساعت كار موتور
دورسنج ( ۱) كه براساس دور در دقيقه و به ميزان 3000rpm درجه بندي شده است بوسيله دور دينام فعال شده و دور حقيقي موتور را منعكس مي كند.
ساعت كار ( ۲) كه در نيمه پايين دورسنج قرار دارد ساعت كاركرد موتور را منعكس مي نمايد و در زمان كاركردن دينام بوسيله دور دينام فعال ميشود.

درجه نشانگر حرارت موتور به همراه بوق هشدار
درجه نشانگر حرارت موتور نسبت به يك حسگري كه روي موتور نصب شده است واكنش نشان ميدهد اين نشانگر در شرايط معمولي كاركرد موتور تمايل به بالا آمدن از پايين ترين نقطه در محدوده سبزرنگ به سمت مركز درجه را خواهد داشت. زماني كه موتور در شرايط كاري و تحت بار سنگين قرار مي گيرد عقربه اين نشانگر به سمت محدوده قرمز رنگ حركت كرده و دقيقاً تا زير محدوده قرمز رنگ بالا خواهد آمد. زماني كه موتور در شرايط كاري و تحت بار سنگين قرار مي گيرد عقربه اين نشانگر به سمت محدوده قرمز رنگ حركت كرده و دقيقاً تا زير محدوده قرمز رنگ بالا خواهد آمد.
هنگامي كه موتور مجدداً در شرايط كاركرد معمولي قرار بگيرد عقربه نشانگر در موقعيت پايين تري قرار خواهد گرفت.چنانچه عقربه نشانگر وارد محدوده قرمز رنگ شود. بوق هشدار صدا خواهد داد. در اين وضعيت سريعاً موتور را خاموش كرده و علت آن را بررسي كنيد. موتور زماني مي تواند مجدداً شروع بكار نمايد كه به اندازه كافي خنك شده و يا مشكل آن مرتفع شده باشد.
توجه: هنگامي كه سوئيچ اصلي در وضعيت خاموش قرار مي گيرد عقربه اين نشانگر ممكن است حركت ناگهاني داشته باشد.

چراغهاي هشدار
1- چراغ هشدار شارژ دينام
هنگامي كه سوئيچ اصلي در وضعيت روشن قرار مي گيرد چراغ هشدار شارژ دينام روشن شده و تا زمان روشن شدن موتور اين چراغ در وضعيت روشن باقي خواهد ماند. هنگامي
كه عمل شارژ باطري بوسيله دينام شورع شود اين چراغ خاموش خواهد شد.
2- چراغ هشدار فشار روغن موتور و بوق هشدار مربوطه:
اين چراغ حداقل فشار روغن موتور را نشان مي دهد و بلافاصله بعد از روشن شدن موتور بايد خاموش شود. چنانچه فشار روغن موتور كاهش يابد اين چراغ روشن خواهد شد و بوق
هشدار مربوطه با صدايي رسا شنيده خواهد شد .
اگر اين چراغ روشن شد موتور را سريعاً خاموش كنيد و قبل از روشن كردن مجدد آن علت را بررسي و اشكال موجود را مرتفع نماييد.

۳- چراغ گرفتگي فيلتر هواكش موتور
در هنگام كاركردن موتور ممكن است خاك وارد پوسته هواكش شده ولي از ورود آن به موتور جلوگيري خواهد شد. چنانچه گرد و خاك جمع شده داخل فيلتر افزايش يابد خلاء حاصل از گرفتگي فيلتر بوسيله يك حسگر دريافت شده و موجب روشن شدن چراغ هشدار مزبور مي گردد.
در هنگام روشن شدن اين چراغ بايد موتور را در اسرع وقت خاموش نموده و فيلتر هواكش را تميز كنيد.

4- چراغ گرم كن موتور ( به بخش روشن كردن موتور مراجعه كنيد
5- چراغ نشانگر زمان سرويس ماشين (اختياري)
اين چراغ پس از هر ۳۰۰ ساعت كاركرد موتور روشن شده و بوق هشدار مربوطه نيز همزمان صدا خواهد داد كه مشخص كننده زمان سرويس دوره اي مورد نياز مي باشد.(اين چراغ در هر دوره به مدت ۱۰ ساعت روشن باقي خواهد ماند )
همانگونه كه در بخش سرويس و نگهداري اشاره شده است بايد ماشين را سرويس كنيد
6- چراغ نشانگر حرارت موتور (نشانگر اختياري)
هنگامي كه درجه حرارت موتور از حد متعارف بيشتر شود، اين چراغ روشن خواهد شد. در اين صورت موتور را در اسرع وقت خاموش كنيد و علت آن را بررسي كرده و يا با نمايندگي تحويل دهنده ماشين تماس حاصل نماييد.

چراغهاي هشدار داخل محدوده دوم
۱- چنانچه درجه حرارت روغن گيربكس از حد تعيين شده آن زيادتر شود اين چراغ روشن خواهد شد.
مهم:اگر اين چراغ در وضعيت روشن قرار دارد، موتور را در اسرع وقت خاموش نموده و علت روشن شدن چراغ را بررسي كنيد. در چنين وضعيتي از حركت دادن ماشين خودداري كنيد.
زيرا ممكن است اشكالاتي در گيربكس (سيستم انتقال قدرت) بوجود أمده كه موجب مصدوميت جدي شما و ديگران گردد.

۲- چراغ هشدار فشار روغن گيربكس و بوق مربوطه
چنانچه فشار روغن گيربكس از مقدار مشخص شده آن كمتر شود اين چراغ روشن شده و بوق هشدار مربوطه نيز صدا خواهد داد.
چنانچه اين چراغ روشن شود، گيربكس را در وضعيت خلاص قرار داده و موتور را سريعاً خاموش كنيد.
ابتدا سطح روغن گيربكس را بازديد نموده و در صورت نياز مقدار آن را تنظيم نماييد. اگر روغن گيربكس خيلي كم است و يا روغن آن از بين رفته است، ماشين را حركت ندهيد و به منظور بررسي علت موجود با نمايندگي خود تماس حاصل نماييد. در صورت نياز به بكسل كردن ماشين براي چگونگي انجام اين كار نيز به كتاب راهنما مراجعه كنيد.
۳- چراغ هشدار ترمز پاركنيگ
هنگامي كه سوئيچ اصلي در وضعيت روشن قرار گرفته باشد، چنانچه ترمز پاركينگ را درگير كنيد اين چراغ روشن خواهد شد.

هشدار:
تجهيزات هشدار دهنده ماشين را به هيچ وجه قطع نكنيد. در هنگام درگير بودن ترمز پاركينگ از حركت دادن ماشين خودداري كنيد زيرا در اثر اشكالات ممكن، آسيب جدي براي سيستم ترمز ماشين بوجود آمده كه مي تواند موجب مصد.وميت شديد شما و افراد ديگر گردد.
۴- چراغ هشدار مخصوص تجهيزات اختياري

كليدهاي نصب شده روي پانل تجهيزات بغل:

توجه: براساس مدل ماشين و نوع تجهيزات اختياري نصب شده روي آنها ممكن است موقعيت استقرار كليدهاي نصب شده روي پانل با آنچه در تصاوير نشان داده شده است متفاوت باشند. قبل از راه اندازي ماشين مطمئن شويد كه با نحوه استقرار و چگونگي عملكرد آنها كاملاً آشنا هستيد.
1- كليد چراغهاي كاري جلو
2- كليد كنترل هيدروليكي سرعت (اختياري)
3- كليد مخصوص تجهيزات اختياري
4- كليد گرم كن موتور (اختياري)
5- كليد كنترل وضعيت شناور باكت
6- كليد چراغهاي كاري عقب
7- كليد قفل كن حركت جانبي جكهاي تعادل
8- كليد قفل كن بوم بكهودر زمان حركت (در صورت نصب
9- كليد برف پاك كن و شستشوي شيشه عقب
10- كليد اختياري: ١- براي اتصال سريع هيدروليكي  ٢- قفل كن باكت
توجه: كليه اين كليدها داراي چراغهاي داخلي هستند كه در هنگام قرار گرفتن سوئيچ در وضعيت روشن، اين چراغها نيز روشن مي شوند و در صورت بكارگيري هريك از كليدها چراغهاي داخلي آنها بصورت جداگانه نوراني تر خواهد شد.

 • كليد شماره يك : كليد چراغهاي كاري جلو
  كليد شماره ( ۱) داراي سه وضعيت است
  وضعيت يك : خاموش
  وضعيت دوم: هر دو چراغ كاري جلو روشن مي شوند
  وضعيت سوم: هر چهار عدد چراغ كاري جلو روشن مي شوند ( در صورت نصب)

 • كليد شماره ۲: فقط براي استفاده از تجهيزات اختياري بكار گرفته مي شود.

 • كليد شماره ۳: فقط براي استفاده از تجهيزات اختياري بكار گرفته مي شود.

 • كليد شماره ۴: گرم كن موتور (اختياري)
  هنگامي كه امكانات گرم كننده موتور مورد نياز باشد بوسيله اين كليد ميتوان آن را فعال نمود ( سيستم اختياري)كليد شماره ۴: گرم كن موتور (اختياري)
  هنگامي كه امكانات گرم كننده موتور مورد نياز باشد بوسيله اين كليد ميتوان آن را فعال نمود ( سيستم اختياري)

 • كليد شماره ۵: كنترل وضعيت شناور در باكت (اختياري)
  عمل شناور بودن باكت براي جلوگيري از لرزش عادي ماشين از طريق باكت و در هنگام حركت در جاده ها بكار گرفته مي شود. استفاده از اين وضعيت در هنگام انجام عمليات بارگيري توصيه نمي شود.

 • كليد شماره ۶: كليد چراغهاي كاري عقب
  هنگامي كه كليد ( ۶) فعال شود چراغهاي كاري عقب بصورت مستقل از چراغهال بغل و چراغهاي جلو روشن خواهند شد.

 • كليد شماره ۷: كليد قفل كن شاسي متحرك جكهاي تعادل
  هنگامي كه اين كليد در وضعيت خاموش قرار داشته روغن هيدروليك به سمت قفل كننده هاي ( ۱) كه در چهار نقطه قرار دارند هدايت شده و با قفل شدن آنها از حركت شاسي جكهاي تعادل جلوگيري مي شود.براي آزاد كردن قفل كننده ها به منظور حركت شاسي جكها به طرفين، كليد را در وضعيت روشن قرار دهيد. در اين وضعيت ضمن روشن شدن چراغ داخلي كليد، فشار هيدروليك روي قفل كننده ها آزاد شده و اجازه ميدهد كه قسمت متحرك شاسي جكهاي تعادل روي شاسي ماشين حركت كند.
  توجه: پس از جابجا كردن شاسي جكهاي تعادل و قبل از قفل كردن مجدد آن، بوم بكهو را در امتداد خط مركزي ماشين قرار دهيد. اين عمل موجب خواهد شد كه چهارگوشه شاسي متحرك بصورت يكنواخت در داخل شاسي قرار بگيرد.

 • كليد شماره ۸: كليد قفل كن بكهو ( در صورت نصب)
  هنگام حركت ماشين در بزرگراهها بايد بكهوي آن در وضعيت حمل و نقل قرارداده و آن را قفل كنيد. براي انجام اين كار باكت را كاملاً خم و به سمت بوم نزديك كنيد سپس بوم را كاملاً بالابرده و اهرم قفل كن را با استفاده از كليد ۸ با پين هاي دو طرف بوم درگير كنيد.

توجه: در ماشينهايي كه بكهوي آنها متحرك است. بكهو را به سمت اتاق راننده چرخانده به نحوي كه مي توانيد بوسيله زنجير باكت را با پايه جك تعادل سمت راست به همديگر قفل
كنيد.

 • كليد شماره ۹: كليد برف پاك كن و شستشوي شيشه عقب
  با فشار دادن كليد ( ۹) برف پاك كن شيشه عقب فعال شده و تا زمان قرار گرفتن اين كليد در وضعيت خاموش، برف پاك كن به كار خود ادامه خواهد داد.
  چنانچه كليد ( ۹) را بيشتر فشار داده و آن را در همان وضعيت نگهداريد، آب پاش شيشه فعال مي شود و هنگامي كه كليد را آزاد كنيد فعاليت پمپ آب پاش قطع شده و برف پاك كن فعال مي شود.

 • كليد شماره ( ۱۰ ) شير قفل كننده لودر يا تجيهزات اختياري ديگر (در صورت نصب)
  شيرقفل كن لودر با فعال كردن كليد ( ۱۵ ) عمل مي كند. اين شير براي جلوگيري از حركت بازوهاي بالابر در هنگام حركت ماشين در جاده ها طراحي شده است.

كنترل كننده هاي دستي و پايي:
گيربكس تغيير دهنده قدرت
1- اهرم نشانگر جهت و برف پاك كن (به بخش چراغها مراجعه شود)
2- اهرم تعويض دنده حركت ( به بخش گيربكس مراجعه شود
3- پدال پايي گاز
مهم:
هنگام استفاده از پدال پايي گاز، اهرم گاز دستي( ۷) را در وضعيت دور آرام قرار دهيد.براي كنترل سرعت ماشين مي توانيد از پدال پايي گاز و بصورت مستقل از اهرم گاز دستي استفاده كنيد و توصيه مي شود كه در هنگام تردد در بزرگ راههاي عمومي از آن استفاده شود.
توجه:
به محض آزاد كردن پدال پايي گاز دور موتور به دوري كه توسط اهرم گاز دستي تنظيم شده بر مي گردد.
4- اهرم بالابر (لودر) ( به بخش لودر مراجعه
5- سوئيچ استارت
6- اهرم ترمز پاركينگ
براي درگير كردن ترمز پاركينگ، اهرم آن را تا جايي كه ممكن است به سمت بالا كشيده و اجازه دهيد كه در ضامن چرخ دنده مربوطه قفل شود.براي أزاد كردن ترمز پاركينگ، كليد فشاري داخل دستگيره اهرم را فشار داده و آن را به پايين و سمت كف اتاق فشار دهيد.

7- اهرم گاز دستي
اهرم گازدستي را مي توان بصورت مستقل از پدال پايي گاز براي كنترل دور موتور مورد استفاده قرار داد. و با حركت دادن آن به سمت جلو دور موتور افزايش و حركت آن به سمت عقب موجب كاهش دور موتور خواهد شد.
8- اهرم هاي جك هاي تعادل (پايه)
9- پدال اختياري براي عملكرد بوم كشويي هيدروليكي
10- اهرم هاي عملكرد بكهو
10- اهرم قفل كننده بوم بكهو
11- پدال عملكرد چكش هيدروليكي : (اختياري)
12- پدال قفل كن ديفرانسيل ( بارگيري مكانيكي) به بخش گيربكس ( انتقال قدرت ) مراجعه شود.
13- پدال هاي ترمز

مهم: هنگام حركت كردن ماشين در جاده ها از قفل شدن پدالهاي ترمز با يكديگر اطمينان يابيد.براي قفل كردن پدالهاي ترمز با يكديگر ضامن مربوطه را بچرخانيد تا با پدال سمت چپ درگير شود.پدالهاي ترمز سمت چپ و راست مي توانند بصورت مستقل از همديگر بكار گرفته شوند.اين كار با جدا كردن ضامن مربوطه از پدال سمت چپ و به منظور كمك به دور زدن ماشين در فضاهاي محدود انجام مي شود.

هشدار: اين عمل (جداكردن پدالهاي ترمز) فقط هنگامي كه ماشين با سرعت كم در حال فعاليت است بايد انجام شود. وقتي سرعت ماشين زياد است از پدالهاي ترمز بصورت مستقل از همديگر استفاده نكنيد.زمان حركت در بزرگ راهها پدالهاي ترمز را به يكديگر قفل كنيد.
14- اهرم تغيير دهنده جهت حركت به جلو و عقب
15- شير كنترل فرمان
سيستم فرمان هيدرواستاتيك روي ماشين نصب شده است و براي چرخاندن غربالك فرمان حداقل تلاش مورد نياز مي باشد. قبل از اينكه ماشين را براي اولين بار حركت دهيد، خود را با تلاش مورد نياز براي چرخاندن غربالك فرمان آشنا نماييد.

هشدار: به علت مجهز بودن ماشين به سيستم فرمان هيدرواستاتيك، هنگامي كه فرمان تا انتها چرخيده و متوقف شده است، هرگز غربالك فرمان را به آن سمت نگيريد. كوتاهي و
قصور در پيروي از اين پيشگيري مي تواند موجب آسيب ديدن اجزاء سيستم فرمان شود.
هشدار
در هنگام تركيدن و پاره شدن شيلنگ هاي سيستم فرمان، ماشين قادر به فرمان گرفتن نخواهد بود . لذا ماشين را سريعاً متوقف نموده و با نمايندگي خود تماس حاصل نماييد.
در هنگام نداشتن قدرت براي فرمان گيري به علت نقص موتوري، مي توانيد ماشين را به صورت مكانيكي به كنار جاده و يا محل امن هدايت نماييد. اگرچه تلاش لازم براي هدايت ماشين در اين وضعيت بسيار افزايش يافته و براي چرخاندن غربالك فرمان به تلاش بيشتري نياز خواهيد داشت.

گيربكس چهار دنده (جلو و عقب) و كنترل هاي آن

1- اهرم تغيير دنده سرعت
براساس سرعتهاي مورد نياز در جاده، چهار دنده در جهت جلو و چهار دنده در جهت حركت به عقب توسط اين اهرم قابل انتخاب مي باشند.
2- كليد خلاص كننده گيربكس (نصب شده روي اهرم تغيير دنده سرعت)
قبل از تعويض دنده و به منظور خلاص كردن گيربكس اين كليد را فشار داده و آن را در همان حالت نگهداريد. سپس دنده سرعت مورد نياز را با استفاده از اهرم تغيير دنده انتخاب نموده و براي درگير شدن مجدد سيستم حركت، كليد را رها كنيد.
3- اهرم لودر (بالابر)
4- كليد خلاص كن گيربكس (نصب شده روي اهرم بالابر لودر)
اين كليد به منظور افزايش قدرت و كنترل ماشين گيربكس آن را در هنگام بارگيري خلاص مي كند.
5- پدال قفل كن مكانيكي ديفرانسيل:
با فشار دادن اين پدال چرخهاي عقب ماشين با يكديگر قفل شده و موجب حركت كردن مساوي آنها مي گردد و هنگامي كه گشتاور هر دو چرخ با هم برابر شده و يا پدالهاي ترمز
بكار گرفته شوند، چرخها آزاد خواهند شد.
6- اهرم تغيير دهنده جهت حركت:
حركت دادن اين اهرم از وضعيت خلاص به سمت جلو يا عقب موجب تغيير جهت حركت به جلو يا عقب خواهد شد.

گيربكس چهار سرعته

گيربكس
گيربكس كاملاً سنكرونيزه كه براي آن چهار دنده سرعت در جهت جلو و چهار دنده نيز براي جهت عقب در نظر گرفته شده است و در حين حركت مي توان دنده ها را تعويض كرد.
از يك مبدل گشتاور (تورك كنورتور) براي انتقال قدرت موتور به گيربكس استفاده شده است و اهرم تعويض جهت ( ۴) كه روي ستون فرمان نصب شده است عمل تغيير جهت حركت را بين دو جهت جلو و عقب بدون خلاص كردن دنده هاي سرعت ممكن مي سازد.
ساختاري كه براي خلاص كردن گيربكس در نظر گرفته شده است بوسيله كليدهاي فشاري (شستي) ( 2) كه روي اهرم تعويض دنده ( 1) و اهرم كنترل بالابر ( ۳) نصب شده اند فعال شده و گيربكس را به منظور تعويض دنده در هنگام حركت ماشين خلاص مي كند.

هشدار: هنگام توقف ماشين، حتي اگر اهرم تعويض دنده و اهرم تغيير جهت در وضعيت درگير قرار داشته باشند و موتور نيز خاموش شده باشد ترمز پاركينگ را هميشه درگير نماييد زيرا
ماشين براحتي مي تواند حركت كند.

اهرم تغيير دنده
فقط اهرم تغيير دنده ( ۱) براي انتخاب هريك از چهار دنده گيربكس مورد استفاده قرار مي گيرد.كليد شستي خلاص كننده گيربكس ( ۲) را در هنگام تعويض دنده ها بايد فشار داده و
همان حالت نگهداشته شود و پس از تعويض دنده ها آن را به منظور درگير نمودن گيربكس آزاد نماييد.

اهرم تغيير دنده
براي انتخاب جهت حركت به سمت جلو، ابتدا دنده سرعت مورد نظر را با استفاده از اهرم تغيير دنده سرعت انتخاب نماييد. سپس در حاليكه موتور با دور آرام كار مي كند اهرم تغيير دهنده جهت را از وضعيت خلاص ( ۱) به بالا ( به منظور آزاد شدن قفل آن ) و به سمت جلو حركت داده و در وضعيت جلو ( ۲) قرار دهيد . براي كنترل دور موتور و سرعت ماشين از پدال پايي گاز استفاده كنيد.

اهرم تغيير دهنده جهت حركت (جلو / عقب)
براي برعكس كردن جهت حركت، ابتدا دور موتور را كاهش داده و براي حركت به سمت عقب / اهرم تغيير دهنده جهت را از وضعيت خلاص ( ۱) در وضعيت عقب ( ۳) قرار دهيد.
توجه: به منظور جلوگيري از درگير شدن غير ارادي گيربكس، اهرم تغيير دهنده جهت حركت به قفل وضعيت خلاص مجهز شده است. با استفاده از اين ساختار براي برعكس كردن جهت حركت در هر يك از جهت هاي جلو يا عقب، اهرم تغيير دهنده جهت بايد شكل حركت كند. (T) داخل يك شيار
مهم: در هنگام كار در شرايط آب و هوايي سرد و زماني كه روغن گيربكس سرد است،قبل از اقدام به حركت دادن ماشين اجازه دهيد كه روغن گيربكس به اندازه كافي گرم شود. زيرا بطور معمول بعد از گرم شدن روغن مي توانيد گيربكس را درگير كنيد.

خلاص كردن ( قطع كردن) گيربكس
به منظور سهولت در افزايش و كاهش سرعت ماشين تغيير دادن دنده هاي سرعت در ۴ در نظر گرفته شده است. هرچند كه بين موتور و × هنگام حركت ماشين در گيربكس ۴ گيربكس از كلاچ استفاده نشده است ولي براي تغيير دادن دنده هاي سرعت از دنده اي به دنده ديگر بايد انتقال قدرت بين موتور و گيربكس قطع شود. اين عمل بوسيله كليد فشاري خلاص كننده گيربكس قابل انجام است.

هشدار: براي جلوگيري از مصدوميت هاي فردي در هنگام حركت در سرازيري از كليد خلاص كن گيربكس استفاده نكنيد. زيرا افزايش سرعت ممكن است ماشين را غير قابل كنترل نموده و موجب مصدوميت افراد يا بروز اشكالاتي در گيربكس خواهد شد.
براي تغيير دنده سرعت به منظور افزايش سرعت ماشين زماني كه اهرم تغيير دنده ( ۱) قراردارد كليد ۲ را به آساني فشار داده و آن را در همان وضعيت نگهداريد. وقتي كه دنده مورد نظر را انتخاب كرديد، براي انتقال قدرت از موتور به گيربكس كليد مذكور را آزاد كنيد. چنانچه نياز به انتخاب دنده بالاتر مي باشد همين مرحله را مجددًا تكرار كنيد.

 

مهم: براي جلوگيري از آسيب هاي احتمالي كلاچهاي هيدروليكي ، هرگز از كليد خلاص كن گيربكس براي تغيير دادن جهت حركت استفاده نكنيد. زيرا تغيير دادن جهت حركت با استفاده از كليد خلاص كن گيربكس موجب فرسايش (لغزش) شديد كلاچها و بالارفتن درجه حرارت خواهد شد.

براي تغيير دنده سرعت به منظور كاهش سرعت ماشين، ابتدا به آرامي دور موتور را كاهش داده و سپس كليد خلاص كن گيربكس را فشار داده و ضمن نگه داشتن آن گيربكس را در دنده پايين تر قرار دهيد. وقتي كه دنده مورد نظر را انتخاب كرديد براي تنظيم دور موتور و بدست آوردن سرعت مورد نياز و مناسب كليد مذكور را آزاد كنيد.

حركت دادن ماشين در دنده خيلي بالا يا خيلي پايين و بار سنگين موجب لغزش (فرسايش) شديد تورك كنورتور (مبدل گشتاور) و افزايش درجه حرارت آن خواهد شد اگر ماشين 2200 دور در دقيقه – تحت بار زياد باشد، حداكثر دور موتور از محدوده 1800 بيشتر نخواهد شد و قرار گرفتن تورك كنورتور ( مبدل گشتاور) در حالت استال (سكون) موجب توقف كامل ماشين خواهد شد.

اگر حالت استال (سكون) رخ دهد موتور هنوز قدرت كافي براي حركت ماشين را دارد.اگرچه براي جلوگيري از بالارفتن حرارت گيربكس بايد دنده پايين تري را انتخاب نموده و يا مقدار بار وارده به ماشين را كاهش دهيد.

مهم: بيشتر از 20 ثانيه كار كردن با ماشين در حالت استال (سكون) موجب بالارفتن درجه حرارت گيربكس و احتمالاً آسيب ديدن گيربكس مي شود. اگر حرارت گيربكس افزايش يابد چراغ هشدار( 1)روشن خواهد شد.
اهرم تغيير دنده سرعت و اهرم تغيير جهت را در وضعيت خلاص قرار دهيد و موتور را به 1000 دور در دقيقه كاهش داده تا روغن گيربكس به اندازه كافي خنك شود و چراغ هشدار ( 1) خاموش گردد. هنگامي كه چراغ هشدار درجه حرارت گيربكس خاموش شد ماشين مي تواند به كار خود ادامه دهد.

پدال قفل كن ديفرانسيل
در شرايطي كه چرخها به لغزش وادار مي شوند پدال قفل كن ديفرانسيل را با استفاده از پاشنه پا به سمت پايين فشار دهيد تا حالت قفل شدن آن احساس شود. هنگامي كه حركت (دور) چرخهاي عقب مساوي يكديگر شود قفل كن بصورت اتوماتيك آزاد خواهد شد. اگر يكي از چرخهاي عقب با دور بيشتري مي چرخد به منظور حداقل كردن فشار ضربات وارده بر اكسل عقب قبل از درگير نمودن قفل كن ديفرانسيل، ابتدا دور موتور را كاهش دهيد.

هشدار
هرگز در سرعتهاي بالاتر از8km/ h از قفل كن ديفرانسيل استفاده نكنيد. هنگامي كه قفل ديفرانسيل درگير شود از دور زدن ماشين جلوگيري خواهد كرد و ممكن است موجب مصدوميت افراد گردد.

كنترل كننده هاي پايي و دستي

گيربكس اتوماتيك
1- كليد قفل كن ديفرانسيل (در صورت نصب) به بخش گيربكس (انتقال قدرت) مراجعه شود.
2- اهرم نشانگر جهت و برف پاك كن ( بخش چراغها مراجعه شود)
3- پدال پايي گاز
مهم: هنگام استفاده از پدال پايي گاز، اهرم گاز دستي ( ۷) را در وضعيت دور آرام قرار دهيد.
براي كنترل سرعت ماشين از پدال پايي گاز مي توانيد بطور مستقل از اهرم گاز دستي استفاده كنيد و توصيه مي شود، هنگام تردد در بزرگ راههاي عمومي از آن استفاده كنيد.

توجه: به محض آزاد كردن پدال پايي گاز دور موتور به دوري كه توسط اهرم گاز دستي تنظيم شده بر مي گردد.
4- اهرم بالابر (لودر) براي عملكرد بالابر به بخش لودر مراجعه شود)
روي دستگيره اين اهرم كليد فشاري خلاص كن گيربكس ( در سمت چپ دستگيره ) و كليد فشاري بوق در قسمت جلو دستگيره بطور مستقل از يكديگر قرار دارند.
5- سوئيچ استارت (اصلي)
6- اهرم ترمز پاركينگ
براي درگير كردن ترمز پاركينگ، اهرم آن را تا جايي كه ممكن است به سمت بالا كشيده و اجازه دهيد كه در ضامن چرخ دنده مربوطه قفل شود.براي آزاد كردن ترمز پاركينگ، مطمئن شويد كه ترمز پاركينگ آزاد شده است. در صورت درگير بودن ترمز پاركينگ بوق هشدار مربوطه صدا خواهد داد.

7- اهرم گاز دستي
اهرم گاز دستي را مي توان بصورت مستقل از پدال پايي گاز براي كنترل دور موتور استفاده قرار داد و با حركت دادن آن به سمت جلو دور موتور را افزايش و حركت آن به سمت عقب موجب كاهش دور موتور خواهد شد.
8- اهرم هاي جك هاي تعادل (پايه)
9- پدال اختياري براي عملكرد بوم كشويي هيدروليكي ( به بخش بكهو مراجعه شود.)
10- اهرم هاي عملكرد بكهو ( به بخش بكهو مراجعه شود)
11- پدال عملكرد چكش هيدروليكي(اختياري) به بخش بكهو مراجعه شود
12- پدال هاي ترمز
مهم: هنگام حركت ماشين در جاده ها از قفل شدن پدالهاي ترمز ( ۱۲ ) با يكديگر اطمينان يابيد.براي قفل كردن پدالهاي ترمز با يكديگر، ضامن مربوطه را بچرخانيد تا با پدال سمت چپ درگير شود.پدالهاي ترمز سمت چپ و راست مي توانند بصورت مستقل از همديگر بكار گرفته شوند.اين كار با جدا كردن ضامن مربوطه از پدال سمت چپ و به منظور كمك به دور زدن
ماشين در فضاهاي محدود انجام مي شود.

هشدار: اين عمل ( جدا كردن پدالهاي ترمز )فقط هنگامي كه ماشين با سرعت كم در حال فعاليت است بايد انجام شود. وقتي سرعت ماشين زياد است از پدالهاي ترمز بصورت مستقل از همديگر استفاده نكنيد.
13- اهرم تغيير دهنده جهت ( جلو / عقب ) به بخش گيربكس ( انتقال قدرت) مراجعه شود.
14- شير كنترل فرمان
سيستم فرمان هيدرواستاتيك روي ماشين نصب شده است و براي چرخاندن غربالك فرمان حداقل تلاش مورد نياز مي باشد. قبل از اينكه براي اولين بار ماشين را حركت دهيد، خود را با تلاش مورد نياز براي چرخاندن غربالك فرمان آشنا نماييد.
هشدار:به علت مجهز بودن ماشين به سيستم فرمان هيدرواستاتيك، هنگامي كه فرمان تا انتها چرخيده و متوقف شده است، هرگز غربالك فرمان را به آن سمت نگيريد.
هشدار: در هنگام تركيدن و پاره شدن شيلنگ هاي سيستم فرمان، ماشين قادر به فرمان گرفتن نخواهد بود لذا ماشين را سريعاً متوقف نموده و با نمايندگي خود تماس حاصل نماييد.
در هنگام نداشتن قدرت براي فرمان گيري به علت نقص موتوري، مي توانيد ماشين را به صورت مكانيكي به جاده و يا محل امن هدايت كنيد. اگرچه تلاش لازم براي هدايت ماشين در اين وضعيت بسيار افزايش يافته و براي چرخاندن غربالك فرمان به تلاش بيشتري نياز خواهيد داشت.

اهرم كنترل اتوماتيك گيربكس 4×2

1- اهرم تغيير دهنده جهت و تغيير سرعت گيربكس:
براي سرعتهاي مورد نياز در هنگام حركت به سمت جلو، چهار دنده سرعت را ميتوانيد انتخاب نماييد و در حركت به سمت عقب نيز از ۲ دنده استفاده مي شود.
مهم: به منظور تعويض آرام دنده ها و حفظ ايمني ماشين بدون در نظر گرفتن نوع دنده انتخاب شده كليه عمليات تعويض دنده هاي سرعت و جهت حركت بوسيله پردازشگر ظريفي كنترل مي شود. بنابراين افزايش دنده سرعت، كاهش دنده سرعت و يا تغيير جهت حركت بين دنده ها فقط زماني عملي خواهد شد كه سرعتي كه روي پانل ماشين نمايش داده مي شود براي انجام اين كار مناسب باشد.

2- كليد انتخاب قفل ديفرانسيل ( در صورت نصب)
با فشار دادن اين كليد كه تحت فشار فنر قرار دارد هر دو چرخ عقب به منظور ارائه دور مساوي با يكديگر قفل شده و زماني كه گشتاور دو چرخ با هم برابر شود و با فشار دادن روي پدال ترمز قفل آن بصورت اتوماتيك آزاد خواهد شد.
3- كليد فشاري بوق
4- اهرم تجهيزات لودر ( بالابر)
5- كليد خلاص كن گيربكس
6- كليد كاهش دنده سرعت
اگر ماشين در دنده ۲ قرار گرفته باشد و به منظور انجام كار با تجهيزات لودر (بالابر) نياز به حركت با دنده ۱ داشته باشيم با فعال كردن اين كليد، ماشين فورًا از دنده ۲ به دنده ۱ خواهد برگشت و هنگامي كه دنده عقب انتخاب شود ماشين مجددًا به دنده ۲ بر مي گردد.

گيربكس اتوماتيك 4×2
گيربكسي كه روي اين ماشين نصب شده است به نحوي طراحي شده كه عمل تعويض دنده ها بصورت اتوماتيك انجام گرفته و انتقال حركت به چرخهاي ماشين بستگي به دنده سرعت و جهت انتخاب شده دارد.
گيربكس از طريق يك پردازشگر كه در داخل اهرم كنترل سرعت ( ۱) و در سمت چپ ستون فرمان است كنترل مي شود.
توجه: تنها قسمت متحرك در مجموعه اهرم تعويض دنده، دستگيره اين مجموعه مي باشد.
مجموعه اهرم تعويض دنده بصورت الكترونيكي وضعيت سرعت را انتخاب نموده و گيربكس اتوماتيك را كه داراي چهار دنده سرعت در جهت جلو و دو دنده سرعت در جهت عقب مي باشد فعال مي كند.

پانل نمايشگر گيربكس اتوماتيك 4×2
در يك نظر – انتخاب جهت جلو

پانل نمايشگر گيربكس اتوماتيك 4×2
در نگاه – انتخاب جهت عقب

نمايشگر اهرم تعويض دنده – (چراغها)
چراغهاي – شماره گذاري شده از يك الي

اين چراغ جهت حركت را بوسيله رنگها مشخص مي كنند
چراغ سبز = جهت جلو
قرمز= وضعيت خلاص
نارنجي= جهت عقب
و همچنين دنده سرعت انتخاب شده را نيز نشان مي دهند
چراغي كه يكنواخت روشن است: دنده سرعت انتخاب شده را مشخص مي كند
چراغي كه چشمك زن است: دنده درگير شده واقعي گيربكس را نشان مي دهد ( در صورت تفاوت با دنده انتخاب شده)
چراغهاي شماره گذاري شده از يك الي ۸: در هنگام مودهاي آزمايش مورد استفاده قرار مي گيرند.
چراغ شماره ۸ : اين چراغ زماني كه ماشين متوقف شده است به رنگ سبز روشن مي شود( در وضعيت عادي)

چراغ داراي حرف T : سيستم تشخيص اتوماتيك
اين چراغ در سيستم آزمايش تشخيص عيب اتوماتيك مورد استفاده قرار مي گيرد و در حين انجام آزمايش روشن خواهد شد.
در زمان بروز اشكال، ( چراغ چشمك خواهد زد)، در اين وضعيت به جهت دريافت كمك و راهنمايي با نمايندگي مجاز تماس حاصل نمائيد.

چراغ داراي حرف N : وضعيت خلاص را نشان ميدهد
هنگامي كه گيربكس در وضعيت خلاص قرار مي گيرد اين چراغ روشن مي شود.

اهرم تعويض دنده و عملكرد پردازشگر
اين پردازشگر گيربكس را كنترل مي كند و همچنين براي اطمينان از اينكه ترتيب تعويض دنده ها و انتخاب دنده هميشه بدون خطر و صحيح انجام شود، حافظه خودش را نيز بصورت مستمر كنترل مي كند.
چنانچه داخل گيربكس يا پردازشگر اشكالي بوجود آيد، پردازشگر به صورت اتوماتيك به وضعيت تنظيم مجدد برگشته و رفع اشكال خواهد كرد.

وضعيت تنظيم اتوماتيك
بصورت N و T وقتي كه پردازشگر در وضعيت تنظيم اتوماتيك قرار دارد هر دو چراخ همزمان روشن مي شوند و اين امر نشانگر اين است كه وضعيت تنظيم اتوماتيك در حال انجام است.
اگر اشكالات غير بحراني رخ دهد . پردازشگردنده ۲ را انتخاب نموده و در وضعيت خلاص قفل مي شود به قسمت رانندگي با ماشينهاي داراي گيربكس اتوماتيك مراجعه كنيد.

حركت اضطراري
اگر اشكالي در سيستم انتقال قدرت رخ دهدگيربكس بصورت اتوماتيك در وضعيت حركت اضطراري قرار مي گيرد.
مهم: اگر وضعيت حركت اضطراري فعال شود فقط استفاده از دنده يك و دو امكانپذير است ولي در اين وضعيت سيستم تعديل كننده وجود نخواهد داشت و در نتيجه انتقال قدرت بصورت ناگهاني خواهد بود.فعال شدن وضعيت حركت اضطراري بوسيله روشن شدن چراغهاي زير مشخص مي شود.در اين حالت سريعاً با نمايندگي مجاز تماس حاصل نماييد.

وضعیت چراغ چراغ
آخرین اشکال در صفحه نمایشگر نشان داده می شود در وضعیت روشن در وضعیت چشمک زن
اشکال در قسمت ورودی رخ داده است در وضعیت چشمک زن آهسته در وضعیت شچمک زن
اشکال غیر بحرانی در قسمت خروجی رخ داده است در وضعیت چشمک زن متغیر در وضعیت چشمک زن
اشکال بحرانی برای ایمنی در قسمت خروجی رخ داده است در وضهیت چشمک زن سریع در وضعیت چشمک زن

حركت كردن با ماشينهاي داراي گيربكس اتوماتيك
انتخاب وضعيت خلاص
در هنگام روشن شدن موتور بدون در نظر گرفتن وضعيت اهرم تعويض دنده ( ۱) ماشين به N بصورت اتوماتيك در دنده دو و خلاص قرار مي گيرد. در اين حالت چراغ ۲ و چراغ رنگ قرمز روشن مي شوند ( وضعيت خلاص دنده) در اين وضعيت پردازشگر در حالت قفل خلاص قرار دارد.
چنانچه پس از حركت كردن مجدداً وضعيت خلاص انتخاب شود و اهرم تعويض دنده بيشتر از ۳ ثانيه در وضعيت خلاص باقي بماند در اين وضعيت پردازشگر به جهت ايمني ماشين بصورت اتوماتيك به حالت قفل خلاص تغيير وضعيت خواهد داد.براي جلوگيري از آسيب ديدن گيربكس بعلت افزايش سرعت در وضعيت خلاص، گيربكس بصورت اتوماتيك به وضعيت عادي تغيير وضعيت خواهد داد.

استقرار در وضعيت خلاص
يكي از مشخصات اهرم تعويض دنده اتوماتيك دارا بودن وضعيت قفل خلاص است كه اجازه حركت ماشين به سمت جلو يا عقب را نمي دهد و در صورتي كه اهرم تعويض جهت بصورت ناگهاني در جهت جلو يا عقب قرار گيرد از حركت ناگهاني ماشين جلوگيري خواهد كرد. به منظور أزاد كردن حالت قفل خلاص بايستي ابتدا جهت حركت را انتخاب نموده و سپس با چرخاندن اهرم دنده سرعت ماشين را در دنده بالاتر قرار دهيد.

انتخاب جهت جلو
براي انتخاب جهت جلو / اهرم تعويض جهت را به سمت جلو فشار دهيد. در اين حالت جهت جلو به رنگ سبز روشن خواهد شد.
توجه: وقتي كه جهت جلو را انتخاب مي كنيد در حاليكه هيچگونه نشانه اي مبني بر درگير شدن دنده هاي سرعت به شما داده نمي شود ولي گيربكس بصورت اتوماتيك در دنده سرعت حداكثر قرار خواهد گرفت.
پردازشگربراساس تغييرات سرعت بصورت اتوماتيك برنامه ريزي شده است مضافاً اينكه جهت جلو نيز بصورت واقعي و همزمان و وابسته به وضعيت موجود ماشين درگير خواهد بود. بطور مثال اگر ماشين در حال حركت باشد سرعت حركت و جهت قبل از اينكه هرگونه تغيير دنده اي صورت پذيرد با يكديگر مطابقت داده مي شوند.

انتخاب جهت عقب
براي انتخاب جهت عقب اهرم تعويض جهت را به سمت خود بكشيددر اين حالت چراغ جهت عقب به رنگ نارنجي روشن خواهد شد.
توجه: وقتي كه جهت عقب را انتخاب مي كنيد در حاليكه هيچگونه نشانه اي مبني بر درگير شدن دنده هاي سرعت به شما داده نمي شود ولي گيربكس بصورت اتوماتيك در دنده سرعت حداكثر قرار خواهد گرفت. پردازشگر براساس برنامه تغيير حداكثر سرعت برنامه ريزي شده است.
بعلاوه هنگامي كه دنده عقب بصورت واقعي درگير مي شود همزمان و متناسب با وضعيت ماشين از نظر سرعت حركت و جهت حركت، بوسيله پردازشگر ملاحظات مربوطه انجام خواهد گرفت.

افزايش دنده سرعت
افزايش دنده سرعت از حالت خلاص به دنده اي مناسب بوسيله چرخش قسمت دستگيره اهرم تعويض دنده در جهت مخالف حركت عقربه هاي ساعت (+) و با يك بار حركت دادن صورت مي گيرد. اگر دسته دنده در اين وضعيت نگهداشته شود پردازشگر دنده انتخاب شده را از دنده ۲ تا دنده ۴ در يك دوره زماني 1.8 ثانيه اي تغيير خواهد داد.
توجه: در صورت نياز به افزايش دنده ماشين پس از كاهش آن اين عمل با 2 ثانيه تاخير انجام خواهد شد چنانچه اشكالي در حسگر سرعت بوجود آمده باشد پردازشگر اجازه تغيير و چشمك T دنده را از دنده ۲ به بالا نخواهد داد و اين عمل بوسيله چشمك زدن چراغ نشان داده خواهد شد.
توجه: در هنگام بالا رفتن از شيب سربالايي دنده 2 را انتخاب نموده و حركت كنيد و چنانچه قدرت و سرعت ماشين مناسب براي افزايش دنده باشد از دنده 3 يا 4 استفاده كنيد.

كاهش دنده سرعت
در هنگام پايين رفتن از شيب سربالايي دنده ۲ را انتخاب نموده و حركت كنيد و فقط هنگامي دنده سرعت را افزايش دهيد كه از نظر ايمني ماشين مناسب براي انجام اين كار 15 باشد براي كم كردن 15km/h باشد. چنانچه سرعت ماشين بيشتر از سرعت ماشين نمي توانيد دنده ماشين را كاهش دهيد.
كاهش دنده سرعت به دنده مناسب و دلخواه بوسيله چرخش قسمت دستگيره اهرم تعويض دنده در جهت موافق حركت عقربه هاي ساعت (-) و با يك بار حركت دادن صورت مي گيرد. اگر دسته دنده در اين وضعيت نگهداشته شود پردازشگر دنده انتخابي را از دنده ۴ ( اگر دسته دنده در اين وضعيت باشد) در يك دوره زماني 1.5 ثانيه اي به دنده يك تغيير خواهد داد.
توجه: اگر دنده اي مورد نياز باشد و بعلت بالا بودن دور تورك كنورتور قابل دستيابي نباشد، چراغ وضعيت اهرم تعويض دنده نيز روشن شده ولي حالت چشمك زدن نخواهد داشت ( براي مثال چراغ 2 تا زماني كه دنده مورد نياز حاصل شود.هنگامي كه چراغ اعلام وضعيت دنده در حالت چشمك زدن روشن شود نشانگر اين است كه براي رسيدن به دنده مورد نياز بايد سرعت ماشين را كاهش دهيد.

تعويض جهت حركت
تعويض جهت حركت ماشين به سادگي و با حركت دادن اهرم تعويض جهت از جلو به عقب و برعكس كه در هر زماني امكان انجام آن وجود دارد انجام مي شود.
اگرچه عكس العمل سيستم بستگي به سرعت ماشين و دنده اي كه درگير است دارد. ولي در هنگام حركت با دنده يك يا دنده ۲ تعويض جهت بدون هيچگونه مانعي انجام شده و سريعاً تأييد مي شود.
دنده دو عقب – دنده دو جلو     دنده يك عقب – دنده يك جلو
دنده دو جلو – دنده دو عقب     دنده يك جلو – دنده يك عقب
هنگام حركت با دنده سه يا چهار در جهت جلو، و بسته به سرعت ماشين دو عكس العمل ممكن است وجود داشته باشد.

هنگام حركت با دنده سه يا چهار در جهت جلو، و بسته به سرعت ماشين دو عكس العمل ممكن است وجود داشته باشد.
عكس العمل يك: اگر ماشين با سرعتي بيشتر از km/h15 به سمت جلو در حال حركت باشد و راننده جهت عقب را انتخاب كند در اين حالت عمل كاهش سرعت انجام مي گيرد ولي اين عمل با كمي تاخير انجام شده و ماشين همچنان به سمت جلو حركت مي كند تا سرعت ماشين به اندازه كافي كاهش يافته و امكان قرار گرفتن ماشين در دنده دو عقب بدست آيد.
عكس العمل دو: چنانچه ماشين با سرعتي كمتر از km/h15 به سمت جلو در حال حركت باشد و راننده جهت عقب را انتخاب كند در اين حالت عمل تعويض جهت انجام گرفته و ماشين در وضعيت دنده دو قرار مي گيرد.
چنانچه هنگام حركت ماشين در دنده 3 يا 4 در جهت جلو، اشكالي در حسگر سرعت بوجود آيد. ماشين بصورت متوالي در دنده ۲ قرار خواهد گرفت و اين عمل بوسيله چشمك مشخص خواهد شد.

تغيير دنده گيربكس
همانگونه كه در پاراگرافهاي قبل مشخص شده است تعويض دنده گيربكس بوسيله حركت دادن مختصر اهرم تعويض دنده و چرخش دستگيره آن انجام مي شود . هرچند كه تعويض دنده گيربكس در جهت جلو و عقب مي تواند بصورت اتوماتيك و بصورتي كه در پاراگراف زير توضيح داده شده است نيز انجام شود.
با استفاده از اهرم تعويض دنده ماشين را در دنده چهار و جهت جلو قرار داده و ترمز پاركينگ را آزاد و پدال گاز را فشار دهيد. همانگونه كه دور موتور و سرعت ماشين افزايش مي يابد گيربكس نيز بصورت اتوماتيك از دنده ۲ به دنده ۳ و سپس به دنده ۴ تغيير دنده داده و به سرعت حداكثر مي رسد.
هنگامي كه نياز به كاهش سرعت و يا توقف ماشين باشد، پدال گاز را رها كرده و ترمز پايي را فشار دهيد.در اين حالت گيربكس بصورت اتوماتيك و همانگونه كه سرعت ماشين كم مي شود از دنده ۴ به دنده ۳ و سپس به دنده ۲ تغيير سرعت مي دهد و هنگامي كه ماشين كاملاً توقف كند با درگير كردن ترمز پاركينگ، گيربكس بصورت اتوماتيك و بوسيله پردازشگر در
وضعيت خلاص قرار مي گيرد.
براي انتخاب حركت مجدد، فقط اهرم تعويض دنده را چرخانده و در دنده ۴ قرار دهيد و با آزاد كردن ترمز پاركينگ جهت حركت ماشين پدال گاز را فشار دهيد.

سيستم مبدل سرعت
امكانات مبدل سرعت (فقط از دنده 2 به دنده 1 ) كه در اين گيربكس فراهم گرديده است گشتاور ماشين را بصورت لحظه اي در چرخهاي محرك افزايش داده و بنابراين نيروي فشاري ماشين را افزايش مي دهد.براي مثال هنگامي كه لودر در حال پيش رفتن در يك توده انباشته مي باشد و گشتاور بيشتري در چرخها مورد نياز است.
اين عمل بوسيله تغيير سريع دنده سرعت از دنده 2 به دنده 1 با استفاده از كليد فشاري (1) و بدون نياز به چرخش دستگيره اهرم تعويض دنده ميسر خواهد شد.
توجه: سيستم مبدل سرعت فقط هنگامي كه گيربكس در دنده 2 قرار داشته باشد و با فشار دادن كليد فشاري ( 1) قابل دستيابي مي باشد . چنانچه بعلت سرعت زياد ماشين عمل تبديل سرعت قابل دستيابي نباشد چراغ ( 1) روشن شده و چراغ ( 2) نيز به حالت چشمك زدن روشن مي شود.

خلاص كردن ( قطع كن) گيربكس
ساختار خلاص كننده گيربكس در هنگام بارگيري قابل استفاده است. براي مثال هنگامي كه لودر به يك توده انباشته فشار وارد مي كند و باكت به اندازه كافي پرشده است با فشار
دادن كليد فشاري خلاص كن گيربكس، گيربكس در وضعيت خلاص قرار گرفته و موجب انتقال تمامي قدرت موتور به پمپ هيدروليك مي شود.
عمل خلاص كردن گيربكس در بعضي از ماشينها فقط در دنده 1 و دنده 2 و در ماشينهاي مدل جديد در دنده 1 و دنده 2 و دنده 3 قابل دستيابي ميباشد. لطفاً عملكرد آن را روي ماشين خود كنترل كنيد.

محدوده سرعت:
پردازشگر كنترل كننده گيربكس به منظور كنترل سرعت ماشين در هنگام تعويض دنده ها داراي برنامه ريزي مي باشد.
چنانچه تعويض دنده ها در سرعتهاي بالاتر از وضعيت مناسب انجام شوند سيستم كنترل پردازشگر گيربكس را بصورتي موثر در برابر فشارهاي اضافي محافظت مي كند.
18.4 حداكثر سرعت تقريبي قابل x 26R در جدول زیر با توجه به نصب تاير 4 دسترس (با تقريب % 10 ) و سرعتي كه امكان درگيري دنده ها بصورت اتوماتيك وجود دارد نشان داده شده است.
همانگونه كه مشاهده مي شود در زمان تغيير سرعت از دنده ۴ و با حداكثر سرعت 39.5 پردازشگر اجازه تغيير دنده و كاهش آن را نخواهد داد تا سرعت ماشين 19.9km/h  كاهش يابد. توجه: در بعضي از كشورها حركت كردن با سرعت 40km/h مجاز نمي باشد.

قفل ديفرانسيل برقي (درصورت نصب)

قفل ديفرانسيلي كه روي اين ماشين نصب شده است بوسيله فشار روغن هيدروليك كنترل مي شود و از طريق يك شير (سولونوئيد برقي )عمل مي كند. با فشار دادن كليد ( ۱) كه
روي پانل جلويي ماشين قرار دارد اين سولونوئيد داراي جريان الكتريسته مي شود. وقتي قفل كن ديفرانسيل را درگير كنيد هر دو چرخ عقب در وضعيت حركت يكنواخت و مستقيم
قرار مي گيرند و اين عمل از لغزيدن هر يك از چرخها جلوگيري مي كند.

در شرايطي كه چرخها داراي لغزش هستند (قفل كن ديفرانسيل هنوز درگير نشده است)، كليد قفل كن ديفرانسيل را فشار داده تا قفل كن درگير شده و هر دو چرخ عقب بصورت يكنواخت و مستقيم حركت كنند.

قفل كن ديفرانسيل تا هنگامي كه هر دو چرخ داراي سرعت مساوي باشند و يا تا زماني كه پدال پايي ترمز را بكار گرفته و ماشين متوقف شود بحالت درگير باقي خواهد ماند.
هنگامي كه قفل كن ديفرانسيل آزاد شود چراغ هشدار آن كه روي پانل كنترل قرار دارد خاموش خواهد شد.

حفاظ بازوي لودر (بالابر)
بازوهاي لودر بالابر را تا حداكثر ارتفاع آن بالا برده و بسته به مدل ماشين طبق مراحل زير عمل كنيد.
1- حفاظ را از محل استقرار آن در وضعيت ( ۳) آزاد نموده و آن را روي بازوي جك بالابر قرار دهيد.
2- با استفاده از پين ( ۲) كه به اين منظور تهيه شده است حفاظ روي بازوي جك را قفل كنيد.
3- بازوي بالابر را به آرامي به سمت حفاظ پايين بياوريد.

حفاظ بازوي لودر (بالابر) (فقط براي ماشينهايي كه چهار چرخ آنها قابل فرمان گيري مي باشد)
1- حفاظ را از محل استقرار آن در وضعيت ( 1) آزاد نموده و آنرا روي بازوي جك (2) قرار دهيد
2- با استفاده از كمربندي كه به اين منظور تهيه شده است حفاظ را در محل استقرارش قفل كنيد.
3- بازوي بالابر را به آرامي به سمت حفاظ پايين بياوريد.

جك هاي تعادل (پايه)
۱- اهرم جك تعادل سمت راست (هنگاميكه راننده روي صندلي نشسته و به سمت عقب ماشين نگاه مي كند)
توجه: هنگامي كه جكهاي تعادل كاملاً به سمت بالا جمع شوند، در انتهاي كورس حركت آنها صفحات داخلي آنها قابل رويت مي باشند.
۲- اهرم جك تعادل سمت چپ ( هنگاميكه راننده روي صندلي نشسته و به سمت عقب ماشين نگاه مي كند)
مهم:
مدار هيدروليك هريك از جكهاي تعادل را مي توان به شير قفل كننده مجهز نمود كه در زمان پاره شدن شيلنگ ها از سقوط جكها جلوگيري خواهند كرد. چنانچه اين اشكال رخ دهد، سريعاً بايد آن را رفع عيب كنيد.

قفل بوم بكهو در زمان حمل و نقل (با عملكرد مكانيكي)
براي عمل كردن صفحه قفل كننده ( 1) مربوط به بوم بكهو، اهرم ( 2)را به سمت مقابل خود فشار دهيد
براي أزاد كردن صفحه قفل كننده ( 1) اهرم ( 2) را به سمت خود بكشيد.

هشدار: هنگامي كه قفل كن بوم در وضعيت قفل قرار گرفته است از بكهو استفاده نكنيد زيرا موجب آسيب ديدن مكانيزم قفل خواهد شد.

عمليات كاري در محل كار
قبل از استفاده ماشين
اين بخش را كه شامل چگونگي استفاده و عملكرد ماشين در محوطه كاري است كاملاً مطالعه كنيد.
*هنگامي كه ماشين راه اندازي شد، براي يادگيري خيلي دير شده است.

حركت كردن لودر بكهو
هشدار : هنگام حركت كردن ماشين پيش گيريهاي زير را رعايت كنيد.
هميشه و مخصوصاً هنگام حركت در جاده هاي ناهموار، عبور از كانالها يا سطوح لغزنده و يا در هنگام دور زدن با دقت و سرعت سازگار (مناسب) با ايمني ماشين رانندگي كنيد.
در هنگام روشن كردن و يا حركت دادن ماشين هميشه روي صندلي راننده بنشينيد .هميشه كمربند صندلي را ببنيديد
هنگام حمل و نقل ماشين هميشه از قفل يا زنجيرهاي حمل و نقل استفاده كنيد.به منظور امكان ترمز براي هر دو چرخ هنگام رانندگي در بزرگ راه ها هميشه پدالهاي ترمز را با يكديگر قفل كنيد.

هنگام دور زدن از درگير كردن قفل ديفرانسيل خودداري كنيد زيرا درگير شدن قفل ديفرانسيل از دور زدن ماشين جلوگيري مي كند.
در شب و هنگام روبروشدن با ماشينهاي ديگر از نور پايين استفاده كنيد. براي جلوگيري از خيره شدن چشم راننده اي كه از روبرو در حال تردد است از تنظيم درست چراغها اطمينان
حاصل نماييد.هنگام حركت در سراشيبي هرگز اجازه ندهيد كه سرعت ماشين زياد شود. در سراشيبي ها اجازه ندهيد كه چرخها روي زمين كشيده شوند و يا دور آنها زياد شود.
هنگام روشن بودن موتور از برخورد ناگهاني با اهرم تعويض دنده جلوگيري كنيد زيرا ممكن است موجب حركت غير منتظره ماشين شود.
در كشورهايي كه الزام قانوني وجود دارد هنگام حركت در جاده هاي عمومي در شب و يا روز از چراغ گردان و حفاظ ناخنهاي باكت كه در صفحات بعد نشان داده شده اند استفاده كنيد.

هنگامي كه ماشين در انبار نگهداري مي شود و يا زماني كه لاستيكها براثر يخ زدن به زمين چسبيده اند براي جلوگيري از خراب شدن لاستيكها آنها را از زمين جدا كنيد.

تجهيزات بيروني مورد نياز براي حركت در جاده
در اروپا و كشورهاي خارج از جامعه اقتصادي اروپا ممكن است الزام نصب يكي، تعدادي و يا همه اقلام نشان داده شده فوق وجود داشته باشد . از مطابقت داشتن وضعيت ماشين
خود با قوانين و مقررات محلي اطمينان حاصل نماييد.

1- حفاظ ناخنهاي باكت لودر: (بوسيله فنر و قلاب به باكت لودر وصل مي شود.)
شكل و پين بين باكت و U ۲- اتصال نگهدارنده باكت لودر ( بوسيله قلاب جك باكت وصل شده و براي ثابت نگهداشتن باكت در هنگام حركت در جاده ها بوسيله تنك بست (پيچ چپ گرد راست گرد) آن را سفت كنيد.
3- بوش نگهدارنده بازوي جك بالابر لودر : بازوي بالابر را به اندازه كافي بالا ببريد و بوش را از روي شافت جك بالابر قرار دهيد. با استفاده از پين و خار بوش را محكم كرده و بازوي بالابر را به آرامي پايين بياوريد تا روي بوش قرار بگيرد.
4- چراغ گردان ماشينهاي كندرو: بصورت مغناطيسي روي بلندترين نقطه سقف اتاق نصب مي شود و با استفاده از جريان برق 12 ولت خروجي از يكي از پريزهاي نصب شده در بالاي هر يك از درب هاي اتاق فعال ميشود.
5- زنجير مانع چرخش باكت بكهو: بوسيله پين و خار بين باكت و شاسي متحرك جكهاي تعادل وصل شده و براي ثابت نگهداشتن باكت در هنگام حركت در جاده ها بوسيله تنك بست آن را سفت كنيد.
6- پين نگهدارنده بكهو در زمان حمل و نقل: ( در صورت نصب) بوم را چرخانده و در وضعيت حمل و نقل قرار داده و پين را در محل خود روي صفحه قفل كننده بوم قرار دهيد.
7- شبرنگ هشدار ماشينهاي كندرو:
بوسيله گيره اي كه توسط فنر تحت فشار قرار گرفته است به باكت وصل ميشود.)
8- صفحه گواهينامه تردد: (روي پايه جك تعادل نصب مي شود)
9- طناب (تسمه محكم كردن بازوهاي لودر):
هنگام تردد يا حمل و نقل ماشين در جاده ها مطمئن شويد كه بازوهاي بالابر به نقاط مخصوص بكسل كردن ماشين محكم بسته شده اند.
10- طناب (تسمه) جك هاي تعادل: هنگام حركت در جاده آنها را سفت كنيد.

تجهيزات مورد نياز براي حركت در جاده ها – در داخل اتاق
در اروپا و كشورهاي خارج از جامعه اقتصادي اروپا ممكن است الزام نصب يكي، تعدادي و يا همه اقلام نشان داده شده فوق وجود داشته باشد. از مطابقت داشتن وضعيت ماشين خود با قوانين و مقررات محلي با توجه به نصب اينگونه تجهيزات در زمان تردد در بزرگ راهها در هنگام شب يا روز اطمينان حاصل نماييد.
۱- پين قفل كن اهرم بالابر (لودر): براي جلوگيري از حركت آزادانه اهرم بالابر، پين قفل كن را در داخل محل خودش روي پايه اهرم بالابر قرار دهيد.
۲- پين قفل كن اهرم جك هاي تعادل: براي جلوگيري از حركت آزادانه اهرمهاي جك هاي تعادل، پين قفل كن را در داخل محل خودش روي پايه اهرم جك هاي تعادل قرار دهيد.
۳- پين قفل كن اهرم بكهو: براي جلوگيري از حركت آزدانه اهرمهاي بكهو، پين قفل كن را در داخل محل خودش روي پايه اهرم هاي بكهو قرار دهيد.
۴- محل نگهداري پين ها: پين ها همانگونه كه در شكل نشان داده شده است نگهداري مي شوند.

سيستم نمايشگر ماشين
مهم: عملكردهاي اصلي ماشين براساس اهميت آنها دسته بندي شده و در هنگام بروز اشكال تا زماني كه عيب آن مرتفع نشود و يا سوئيچ در وضعيت خاموش قرار نگيرد، يك بوق بصدا در مي آيد و چراغ هشدار نيز روشن مي شود. اين عملكردها عبارتند از :

 • درجه حرارت موتور
 • فشار روغن موتور
 • سطح روغن ترمز / درگير بودن ترمز پاركينگ
 • فشار روغن گيربكس
  هنگامي كه موتور روشن باشد در صورت بروز نقص در يكي از عملكردهاي فوق، ماشين را سريعاً متوقف نموده و عيب را مرتفع نماييد.

قطع كن ضد سرقت (درصورت نصب)
براي جلوگيري از سوء استفاده و يا سرقت ماشين امكان نصب يك قطع كننده جريان سوخت وجود دارد به نحوي كه قبل از روشن كردن ماشين بايد از يك كليد داراي رمز براي برقراري جريان سوخت استفاده كرد.يك درپوش محافظ كه قابل باز و بسته شدن است از نفوذ آب به داخل قطع كن جلوگيري مي كند.
اگر ماشين خاموش باشد و يا اقدام به روشن كردن آن كنيد در هر صورت قطع كننده جريان سوخت فعال است و چراغ مربوطه نيز روشن خواهد بود. براي غير فعال كردن قطع كن سوخت، كليد داراي رمز را داخل قطع كن قرار دهيد در اين وضعيت چراغ مربوطه خاموش شده و فقط 20 ثانيه فرصت داريد كه ماشين را روشن كنيد و چنانچه بعد از 20 ثانيه موتور روشن نشود مجدداً چراغ روشن شده و قطع كن جريان سوخت را قطع مي كند.

كليد روشن و خاموش كردن
توجه: وقتي كليد استارت را در وضعيت روشن قرار دهيد. يك بوق با صداي رسا فعال خواهد شد و تا هنگام روشن روشن موتور و يا برگرداندن سوئيچ به وضعيت خاموش به كار خود ادامه خواهد داد.

وضعيت هاي كليد استارت
١- غير قابل استفاده
٢- خاموش
٣- روشن
٤- پيش گرم كن موتور
٥- روشن شدن موتور

روشن كردن موتور:
مهم: براي روشن كردن ماشين هرگز آن را بكسل نكنيد و يا بوسيله ماشين ديگر آن را فشار (هل) ندهيد. زيرا انجام چنين كاري موجب فشار بيش از حد به سيستم انتقال قدرت خواهد شد.
قبل از روشن كردن موتور اعمال زير را انجام دهيد:
روي صندلي راننده ( ۱) بنشينيد.
مطمئن شويد كه ترمز پاركينگ ( ۲) درگير شده است.
مطمئن شويد كه اهرم تعويض جهت ( ۳) و اهرم تغيير سرعت ( ۴) در وضعيت خلاص قرار گرفته باشند.
توجه: اگر اهرم تعويض جهت ( ۳) در وضعيت خلاص قرار نگرفته باشد يك كليد ايمني از فعال شدن استارت جلوگيري خواهد كرد.
مطمئن شويد كه اهرم تعويض جهت ( ۳) در وضعيت خلاص قرار گرفته باشد.
مطمئن شويد كه باكت لودر روي زمين باشد و باكت بكهو نيز روي زمين و يا در وضعيت حمل و نقل قرار گرفته باشد.

روشن كردن موتور در هواي سرد با پیش گرم کن

ماشين شما به گرم كن كمكي براي روشن كردن موتور در هواي سرد مجهز شده  كارايي دارد. °c-18 است كه تا دماي اين گرم كن مقداري سوخت را در داخل ماني فولد هوا مشتعل نموده و هواي ورودي را قبل از وارد شدن آن به محفظه احتراق گرم مي كند.
هشدار: همراه باگرم كن موتور از اِتر استفاده نكنيد. چنانچه در مواقع اضطراري استفاده از كمك استارت ضرورت دارد و ماشين به گرم كن نيز مجهز مي باشد، قبل از استفاده از كمك استارت سيم گرم كن موتور را كه روي ماني فولد هوا نصب شده است از گرم كن جدا نموده و قسمت آزاد آن را (سرسيم) عايق كنيد.

خاموش كردن موتور

توجه: فقط براي موتورهاي داراي توربوشارژ: قبل از خاموش كردن موتور تقريباً به مدت دو دقيقه دور موتور را كاهش داده و اجازه دهيد موتور با دور 1000 دور در دقيقه كار كند.
اين عمل موجب خواهد شد كه توربوشارژ و ماني فولد خنك شده و از آسيب ديدن اجزاي آنها جلوگيري كند.براي خاموش كردن موتور طبق مراحل زير عمل كنيد.

 • گاز دستي را در حالت خاموش قرار دهيد
 • ترمز پاركينگ را درگير كنيد
 • اهرم تعويض جهت و اهرم تغيير دنده را در وضعيت خلاص قرار دهيد
 • اهرم تعويض جهت را در وضعيت خلاص قرار دهيد
 • باكت لودر را روي زمين قرار داده و باكت بكهو را نيز روي زمين و يا در وضعيت حمل و نقل قرار دهيد
 • سوئيچ را در وضعيت خاموش قرار دهيد

مراحل بازديد
اگر در هريك از دوره هاي بازديد 50 ساعته دقت مناسب را بعمل آورده و سرويسهاي دوره اي توصيه شده را انجام دهيد ماشين شما براي مدت طولاني آماده و سرويس دهي قابل اطميناني خواهد داشت.
براي اطمينان از روغنكاري مناسب موتور قبل از زير بار بردن آن اجازه دهيد يك دقيقه با دور آرام ( 1000 دور در دقيقه ) كار كند. در حين يك دقيقه اي كه موتور در حال گرم شدن است دور آن را زياد نكنيد.

از كاركردن طولاني موتور بدون بار در دور بالا يا پايين جلوگيري كنيد.از زير بار قرار دادن بيش از حد موتور جلوگيري كنيد.كاركردن با دنده بالا و تحت بار سنگين مي تواند موجب بار بيش از حد موتور شود. هنگامي كه موتور در برابر افزايش گاز عكس العملي نشان ندهد موتور زير بار بيش از حد قرار گرفته است.
هنگام جابجا كردن بارهاي سنگين از دنده پايين استفاده كرده و از كاركردن دائم موتور در يك دور ثابت جلوگيري كنيد.كاركردن ماشين با دنده پايين و بار كم در حالي كه دور موتور زياد باشد موجب هدر رفتن سوخت خواهد شد.با انتخاب دنده صحيح براي هر كار بخصوص مي توانيد ضمن صرفه جويي در مصرف سوخت، فرسودگي موتور را نيز به حداقل ممكن برسانيد.

اهرم بالابر (لودر)
چنانچه باكت استاندارد روي ماشين نصب شده باشد اهرم ( 1) داراي چهار وضعيت حركتي جلو، عقب، سمت چپ و سمت راست مي باشد. همچنين داراي حركت تركيبي مورب نيز
مي باشد.
چنانچه باكت انتخابي (چند منظوره) روي ماشين نصب شده باشد اهرم ( 1) بيشتر از 9 وضعيت حركتي خواهدداشت.

 • بالابر بازوهاي لودر
 • وضعيت شناور بازوهاي لودر
 • پايين آوردن بازوهاي لودر
 • برگرداندن باكت به سمت عقب
 • چرخش باكت به منظور حفاري
 • خالي كردن باكت
 • خلاص كردن گيربكس
 • باز كردن دهانه باكت
 • بستن دهانه باكت

تغييرات حركتي اهرم بالابر (استاندارد)
توجه: وضعيتهاي اهرم از نماي استقرار راننده روي صندلي و به سمت جلو مي باشد، مگر اينكه به روش ديگري استقرار يافته باشد.
حركت اهرم به سمت عقب    بالابردن بازوهاي بالابر
حركت اهرم به سمت جلو    پايين آوردن بازوهاي بالابر
حركت اهرم كاملاً به سمت جلو    وضعيت شناور بازوهاي لودر
حركت اهرم به سمت چپ    برگرداندن باكت به سمت عقب
حركت اهرم كاملاً به سمت چپ    چرخش باكت به منظور حفاري
حركت اهرم به سمت راست    خالي كردن باكت

باكت چند منظوره ( در صورت نصب)
هنگامي كه باكت چند منظوره روي ماشين نصب شده باشد اهرم مربوطه را مي توان براساس عملكردهاي مورد نياز به صورت زير در جهت موافق عقربه ساعت يا خلاف عقربه
ساعت حركت دهيد.
چرخاندن دستگيره اهرم در جهت موافق عقربه ساعت ( 1) – دهانه باكت بسته مي شود.
چرخاندن دستگيره اهرم در جهت خلاف عقربه ساعت ( 2) – دهانه باكت باز مي شود.

عمليات بارگيري
مهم: لودر را بدون نصب باكت آن مورد استفاده قرار ندهيد. زيرا استفاده از لودر بدون نصب باكت آن مي تواند موجب قرار گرفتن اهرم بندي باكت در زير بازوهاي بالابر شده و باعث آسيب ديدن جكهاي بالابر و اهرم بندي باكت گردد.
روشهاي پيشنهادي و كاربردي براي بهره برداري از لودر در اين بخش توضيح داده شده اند. براي افزايش كارايي در هنگام كار با لودر حركتهاي اهرم آن را تمرين كنيد.

مهم:
قبل از انجام كار در شرايطي كه دماي هوا كمتر از 1– است. به منظور گرم شدن روغن تا درجه حرارت مناسب كاري اجازه دهيد كه موتور با دور كمتر از 1200 دور در دقيقه به مدت تقريبي 15 دقيقه كار كند.
در هنگام كار دور موتور را بين 1700-1200 دور در دقيقه تنظيم كنيد.زيرا بهترين شرايط كاري در اين دور موتور بدست خواهد آمد و ريزش مواد از داخل باكت كاهش يافته به اجزاي آن فشار غير ضروري وارد نخواهد شد.براي پركردن باكت از مواد انباشته شده باكت را در وضعيت موازي سطح زمين قرار داده و اهرم را كاملاً به سمت جلو فشار داده و ضمن پايين آوردن بازوهاي لودر آنها را در وضعيت شناور قرار دهيد.

به محض رسيدن لودر به مواد انباشته شده كليد خلاص كن گيربكس را فشار داده و جهت بالابردن بازوهاي لودر و برگرداندن باكت آن به سمت عقب همزمان اهرم بالابر را به آرامي به سمت عقب و چپ حركت دهيد.بالاآوردن و جمع كردن باكت كارايي ماشين را افزايش خواهد داد زيرا قرار گرفتن باكت در وضعيت مسطح در سراسر چرخه بالابردن بار در برابر بالا آمدن باكت مقاومت نموده و تلاش براي پرشدن باكت را افزايش خواهد داد.

هشدار:براي جلوگيري از مصدوميت افراد هنگام عمليات برشي در زير توده هاي مرتفع دقت بيشتري بعمل آوريد زيرا حركت خاك مي تواند خطرناك باشد. به منظور به حداكثر رساندن كارايي هميشه از قسمتهاي كم ارتفاع توده هاي انباشته بارگيري كنيد. بخاطر داشته باشيد كه هنگامي كه ارتفاع بارگيري زياد است ظرفيت بالابردن و پركردن باكت به سرعت كاهش مي يابد.
باكت را كاملاً به سمت عقب برگردانيد و بازوهاي لودر را بالا ببريد سپس كليد خلاص كن گيربكس را آزاد كنيد. هنگامي كه باكت بارگيري شده است، مخصوصاً در هنگام كار در سطوح لغزنده و يا سطوح ناهموار حتي الامكان باكت را در ارتفاع پايين قرار دهيد.

هشدار: هنگام كار در سطوح لغزنده يا شيبدار حتي الامكان باكت را در ارتفاع پايين قرار دهيد. زيرا اين امر مركز ثقل باكت را در پايين ترين نقطه قرار داده و حداكثر ثبات و پايداري را براي ماشين فراهم مي كند.در هنگام جابجايي بار، به منظور مقاومت در برابر واژگون شدن ماشين بويژه زماني كه يكي از چرخها در داخل شيار (گودي) قرار گرفته است حتي الامكان باكت را در ارتفاع پايين قرار دهيد.
قبل از خالي كردن بار براي آشكار شدن هرگونه مانع بازوهاي بالابر را به اندازه كافي بالا ببريد پس از خالي شدن باكت همزمان با حركت كردن به سمت عقب، باكت را پايين آورده و آن را در حالت مسطح قرار داده و در صورت نياز از امكانات حفر كردن در هنگام برگشت استفاده كنيد. هنگام كار روي سطوح سخت اهرم بالابر را در وضعيت شناور قرار داده (اهرم را كاملاً به سمت جلو فشار دهيد تا بوسيله ضامن مربوطه قفل شود)و باكت موازي با سطح زمين قراردهيد. اين امر به باكت اجازه ميدهد كه روي سطح برآمده زمين در وضعيت شناور قرار بگيرد. در چنين وضعيتي اگر فشار هيدروليك به سمت پايين اعمال شود باكت زودتر از حد معمول دچار ساييدگي و فرسودگي خواهد شد.

قرار دادن باكت در وضعيت شناور از مخلوط شدن مواد سطح زمين بامواد انباشته شده جلوگيري خواهد كرد. همچنين هنگام برف روبي و يا برداشتن مواد ديگر از روي زمين احتمال خراشيدن شدن سطح زمين را كاهش خواهد داد.هنگام حركت به سمت جلو و براي بارگيري از توده انباشته شده از سرعتي استفاده كنيد كه حداكثر كارايي بدون اينكه ماشين در وضعيت استال قرار بگيرد فراهم گردد. شيارها و گودالهاي محوطه كاري كه بعضي اوقات براثر كج شدن باكت و يا استفاده از لبه زيرين عقب باكت بوجود مي آيند را از بين ببريد.
براي برداشتن لبه هاي محوطه كاري يا تراشيدن سطح آن (تصوير 6 ) بازوهاي بالابر را به سمت پايين فشار دهيد و اهرم را در پايين ترين وضعيت قرار داده و براي اقدام به برش باكت را كمي به سمت جلو زاويه دهيد.
عمل برش را با فرورفتگي به عمق 50mm ميلي متر شروع كنيد و براي حفظ عمق برش به كمك تنظيم باكت به مقدار مورد نيازسطح برش را بالا و پايين كنيد. وقتي چرخهاي جلوي ماشين وارد محوطه برش خورده مي شوند اهرم بالابر بازوها را به منظور حفظ عمق صحيح برش تنظيم كنيد. برش هاي اضافي ديگر را تا رسيدن به عمق مورد نياز به همين صورت انجام دهيد.
بعضي اوقات سطح محوطه كاري بوسيله لبه باكت بالا مي آيد و فشار دادن اندك باكت به سمت پايين محوطه كاري را صاف كرده و شيارها و گودالهاي آن را از بين مي برد.
اگر اهرم بالابر براي فعال كردن بازوهاي بالابر و بدون در نظر گرفتن و كنترل درجه باكت حركت داده شود. ممكن است باكت داخل زمين فرو رفته و يك سري شيارها روي سطح زمين بجاي بگذارد.

براي پركردن مناسب گودالها حداكثر خاك مورد نياز را بدون اينكه سرعت ماشين كاهش يافته يا ماشين در وضعيت استال قرار مي گيرد سرعت آن را كم كرده و يا عمق برش را كاهش دهيد . اگر با سرعت مورد نظر ماشين در ظرفيت لازم كار نمي كند عمق برش را افزايش دهيد.
براي انجام حفاري با لبه باكت با زاويه درست كار كنيد . خاكهاي داخل باكت را رها كرده بطوريكه در پايان هر مرحله كاري باكت خالي شده و خاكهاي جمع شده در اطراف باكت را رها كرده و در پايان كار آنها را جمع آ وري كنيد.معمولاً يك بار جمع آوري كردن خاك در جهت طول كار و براي بدست آوردن شيب كافي در هنگام پركردن كافي مي باشد.
هنگام پركردن از يك توده انباشته بزرگ، باكت را در قسمت بالاي توده فرو كرده و در جهت حفر كردن فشار وارد كنيد و به منظور تشكيل يك سكوي كاري با شيب مناسب مقداري خاك را به سمت عقب بكشيد.
اگر درهنگام عمليات پركردن، چرخهاي جلوي ماشين در داخل شيار متوقف شدند ( حالت درجا قرا گرفتند) باكت را خالي كرده و به منظور بيرون آوردن چرخها از داخل شيار آنرا به سمت پايين فشار دهيد. همزمان با فشار دادن باكت از قدرت موتور براي حركت ماشين به سمت عقب استفاده كنيد.

توجه:حداكثر فشار باكت به سمت پايين بوسيله نگهداشتن اهرم بالابر به سمت راست بدست خواهد آمد.
مهم:بار ايمني كار ( بار ايمني كاري) با استفاده از باكت استاندارد محاسبه گرديده است. بنابراين وقتي كه از هر نوع باكت يا تجهيزات ديگر براي بلند كردن يا جابجا كردن استفاده مي
كنيد. وزن باكت يا تجهيزات مورد استفاده ديگر را در هنگام محاسبه با در نظر گرفته شده براي لودر بايد مورد نظر قرار دهيد.

بار ايمني كار كردن = 10000kg

از لودر مي توانيد براي عمليات بلند كردن استفاده كنيد. اين كار را ميتوانيد با اتصال يك زنجير به قلاب روي باكت انجام دهيد ( در صورتي كه قلاب نصب شده باشد.)

هشدار : اگر عمليات جابجا كردن اجسام مورد نظر است . يك شير يكطرفه مناسب (شير يكطرفه براي پاره شدن شيلنگ) بايد در مسير سيستم هيدروليك بالابر نصب شود. چنانچه
عمليات جابجايي اجسام بدون نصب اين شير انجام شود، بروز اشكال در يكي از شيلنگهاي مربوطه و سقوط ناگهاني ل ودر روي زمين مي تواند موجب مصدوميت شديد شما يا افراد
ديگر گردد.

باكت چند منظوره با نصب شاخكهاي اختياري
شاخكهاي ( 1) مخصوص بلند كردن بار به صورت يك تجهيزات اختياري بوسيلة كارخانه قابل نصب ميباشند كه ميتوانيد آنها را برگردانده و بوسيله پين هاي قفل كننده ( 2) در قسمت عقب باكت و در داخل ضامن مربوطه قرار داد.
همزمان با عملكرد شاخكها از دهانة باكت ( 4) استفاده نكنيد زيرا اختلاف فشار هيدروليك ظرفيت بالابر ماشين را تحت تاثير قرار خواهد داد.
وقتي كه شاخكهاي ( 1) به سمت جلوي باكت ( 3) چرخانده شده اند پين پاييني ( 2) را بيرون آورده و مجددا ” آن را در وضعيت كاري و داخل مجراي مربوطه قفل كنيد . قبل از استفاده به قسمت عملكرد شاخكهاي بالابر مراجعه كنيد .در خاتمه كار و عدم استفاده از شاخكها پين ( 2) را مجددا” در وضعيت حمل و نقل قرارداده و شاخكها را به سمت عقب باكت لودر چرخانده و در وضعيت قفل شده قرار دهيد.

كاربرد شاخك هاي بالابر
هشدار : از حداكثر ظرفيت ايمني كاركرد لودر تجاوز نكنيد و از هماهنگي با مقررات و قوانين محلي اطمينان حاصل نمائيد . درصورت بروز هرگونه اشكال با نمايندگي تحويل دهندة ماشين تماس حاصل نماييد.

مهم : هنگام استفاده از شاخكها به همراه باكت چند منظوره ( انتخابي ) و در حين بلند كردن بار مطمئن شويد كه فكهاي باكت در وضعيت بسته قرار گرفته باشند . هنگامي كه بار روي
شاخكها قرار گرفته است اقدام به باز كردن فكهاي باكت نكنيد .

 • فاصله لبه چرخ تا انتهاي شاخك در پايين و بالا
 • ارتفاع بالابري
 • فضاي شاخك حداقل مركز قرار گرفتن
 • فضاي شاخك حداكثر مركز قرار گرفتن
 •  1026 mm = طول شاخك
 •  80 mm =عرض شاخك
 •  100 KG =بار ايمتي كاركرد
 • هنگامي كه مركز بار در ارتفاع 515mm باشد

نصب كردن و باز كردن باكت لودر
قبل از بازكردن باكت آن را كاملا” برگردانده و روي زمين قرار دهيد . پيچهاي نگهدارندة پين هاي مفصلي را باز كرده و پين ها را بيرون بياوريد .
هشدار: هنگامي كه براي بيرون آوردن پبن ها به چكش و سمبه نياز است فقط از چكش و سمبه برنجي استفاده كنيد از عينك ايمني نيز استفاده كنيد.
ماشينهايي كه داراي باكت چند منظوره هستند , قبل از بازكردن باكت آنها لازم است كه شيلنگهاي هيدروليك را باز كرده و با استفاده از درپوش مجراي آنها را ببنديد.

فقط لودر
اينگونه ماشينها ميتوانند تنها بعنوان لودر نيز عرضه شوند كه براي جبران نمودن قسمت بكهو يك وزنه تعادل در قسمت عقب ماشين نصب ميشود.

هشدار : هنگامي كه قسمت بكهوي ماشين جدا شده است . قبل از نصب وزنة تعادل عقب از ماشين استفاده نكنيد.

عملكرد بكهو

جك هاي تعادل :
مهم : هميشه قبل از استفاده از بكهو جكهاي تعادل را روي زمين قرار دهيد.
1- اهرم جك تعادل سمت راست ( در وضعيتي كه راننده روي صندلي نشسته و به عقب ماشين نگاه كند )
توجه: هنگامي كه جكهاي تعادل كاملاً به سمت بالا جمع شوند. صفحات پوسته داخلي آنها در قسمت بالاي محفظه جكها قابل رويت خواهد بود.
2- اهرم جك تعادل سمت چپ ( در وضعيتي كه راننده روي صندلي نشسته و به عقب ماشين نگاه كند )
مهم : مدار هيدروليك هريك از جكهاي تعادل را ميتوان به شير قفل كننده مجهز نمود كه در زمان پاره شدن شيلنگها از سقوط جكها جلوگيري خواهند كرد . چنانچه اين اشكال ( پاره شدن شيلنگ ) رخ دهد , سريعا”بايد آن را رفع عيب كنيد .

قفل كن بوم بكهو در زمان حمل و نقل ماشين ( با عملكرد مكانيكي)
هنگام حركت ماشين در بزرگراهها , قسمت بكهوي آن را بايد در وضعيت حمل و نقل قرار داده و آن را قفل كنيد .براي انجام اين كار باكت را كاملا” به سمت بوم جمع كرده و بوم را نيز كاملا بالا ببريد بنحوي كه صفحة قفل كننده بتواند با پين هاي روي بوم قفل شود.در ماشينهايي كه بكهوي آنها متحرك است . بكهو را به سمت اتاق چرخانده به نحوي كه بتوانيد آن را با ظستفاده از زنجير به پاية جك تعادل سمت راست قفل كنيد.
براي عمل كردن صفحة قفل كننده ( 1) مربوط به بوم بكهو , اهرم( 2)را به سمت مقابل خود فشار دهيد.
هنگامي كه قفل كن بوم در وضعيت قفل قرار گرفته است از بكهو استفاده نكنيد زيرا موجب آسيب ديدن مكانيزم قفل كن خواهد شد.

قفل كن بوم بكهو با عملكرد الكتريكي :
هنگام حركت ماشين در بزرگراهها , قسمت بكهوي آن را بايد در وضعيت حمل و نقل قرارداده و آن را قفل كنيد.براي انجام اين كار باكت را كاملا ” به سمت بوم جمع كرده و بوم را كاملا” بالا بياوريد و با استفاده از كليد ( 1)صفحة قفل كننده را با پين هاي روي بوم قفل كنيد.

توجه : در ماشينهايي كه بكهوي آنها متحرك است . بكهو را به سمت اتاق چرخانده بنحوي كه بتوانيد آن را با استفاده از زنجير به پاية جك تعادل سمت راست قفل كنيد.براي آزاد كردن قفل و انجام كارهاي معمول با قراردادن كليد ( 1) در وضعيت خاموش ، صفحة قفل كننده آزاد خواهد شد .
هنگامي كه قفل كن بوم بكار گرفته شده و چراغ هشدار ( 2)نيز روشن شده است . بوم را چرخانده و در وضعيت حمل و نقل قرار دهيد و چنانچه پين ( 3)روي ماشين نصب شده باشد ميتوانيد با استفاده از آن بوم و شاسي را به يكديگر قفل كنيد . اين عمل بمنظور جلوگيري از چرخش بوم در هنگام حمل و نقل ماشين انجام ميشود.

اجزاي بكهو :
قسمت بكهو از دو جزء اصلي بوم ( 1) و باكت ( 2) تشكيل شده است . حركت بوم و باكت بوسيلة دو اهرم كه در قسمت عقب اتاق راننده قرار دارند كنترل ميشود . اين اهرمها نسبت به لمس شدن حساس بوده و هنگامي كه به هريك از جهات فشار داده شده يا كشيده شوند موجب عكس العمل در حركت بوم و باكت به صورتي كه در قسمتهاي زير توضيح داد شده، ميگردند.

كنترل كننده هاي بكهو :
هر راننده اي قبل از اقدام به هرگونه عمليات مشكل حفاري بايد نسبت به عملكرد كنترلها آشنايي داشته باشد . زيرا كنترلها بسيار سريع عكس العمل نشان ميدهند و به رانندگان توصيه ميشود هنگامي كه دور موتور پايين است به آرامي عكس العملها را مشاهده كنند .
مهم :براي حصول حداكثر تعادل بين كارآيي ماشين در مصرف بهينة سوخت , هميشه ماشين را با دور 1600-1700 دور در دقيقه بكار بگيريد.

اهرم كنترل سمت راست ( 1 )
كشيدن اهرم به سمت عقب استيك ماشين به سمت داخل جمع ميشود
فشار دادن اهرم به سمت جلو استيك ماشين به سمت بيرون باز ميشود
حركت دادن اهرم به سمت چپ باكت به سمت داخل جمع ميشود
حركت دادن اهرم به سمت راست باكت به سمت بيرون باز ميشود
اهرم كنترل به سمت چپ ( 2 )
كشيدن اهرم به سمت عقب حركت بوم به سمت بالا
فشار دادن اهرم به سمت جلو حركت بوم به سمت پايين
حركت دادن اهرم به سمت چپ چرخش بوم به سمت چپ
حركت دادن اهرم به سمت راست چرخش بوم به سمت راست

 

You might also like

More Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست